Zvířata v beznadějné situaci: Pětice nejohroženějších živočichů světa

28.09.2019 - Vladimír Socha

Od poslední doby ledové člověk nepochybně patří k nejvýznamnějším faktorům při vymírání živočišných druhů. Mnoho dalších druhů je dnes silně ohroženo vyhynutím, některé přímo kriticky. Těchto pět druhů se na seznamu nejohroženějších řadí podle všech měřítek na nejvyšší příčky

<h3>Obr s dvěma rohy</h3><p>Od roku 1970 se populace <strong>nosorožce dvourohého</strong> <em>(Diceros bicornis)</em>, jehož domovem je jih a východ Afriky, snížila o hrozivých 90 % na méně než 3 000 jedinců. <strong>Důvodem jejich úbytku je především nesmyslný lov kvůli rohům, ceněným především na asijském trhu. Obchod s nosorožčími rohy je již více než čtvrt století zakázán</strong>, přesto jsou tato nezbytná nařízení stále obcházena. Nezbývá než doufat, že nosorožce dvourohého nebudou naši potomci znát jen z fotografií a filmů.</p><p>Tento druh je též nazýván <strong>nosorožcem černým</strong> <em>(anglicky black rhinoceros)</em>. Nejde přitom o popis skutečné barevné charakteristiky zvířete. <strong>Název je protiváhou jména „nosorožec bílý“, kterým bývá označován nosorožec tuponosý </strong><em>(Ceratotherium simum)</em><strong>. Ani v tomto případě nestála za pojmenováním barva kůže.</strong> Anglické označení „white rhinoceros“ vzniklo zkomolením afrikánského „wijd“, které znamená široký a vztahuje se ke tvaru horního pysku nosorožce tuponosého.</p>

Obr s dvěma rohy

Od roku 1970 se populace nosorožce dvourohého (Diceros bicornis), jehož domovem je jih a východ Afriky, snížila o hrozivých 90 % na méně než 3 000 jedinců. Důvodem jejich úbytku je především nesmyslný lov kvůli rohům, ceněným především na asijském trhu. Obchod s nosorožčími rohy je již více než čtvrt století zakázán, přesto jsou tato nezbytná nařízení stále obcházena. Nezbývá než doufat, že nosorožce dvourohého nebudou naši potomci znát jen z fotografií a filmů.

Tento druh je též nazýván nosorožcem černým (anglicky black rhinoceros). Nejde přitom o popis skutečné barevné charakteristiky zvířete. Název je protiváhou jména „nosorožec bílý“, kterým bývá označován nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum). Ani v tomto případě nestála za pojmenováním barva kůže. Anglické označení „white rhinoceros“ vzniklo zkomolením afrikánského „wijd“, které znamená široký a vztahuje se ke tvaru horního pysku nosorožce tuponosého.

<h3>Symbol ohrožené přírody</h3><p>Přes veškeré úsilí čínských ochranářů a zoologů by <strong>pandy velké</strong> <em>(Ailuropoda melanoleuca)</em> mohly v příštích desetiletích čelit nebezpečí vyhynutí. <strong>V jejich přirozeném prostředí jich dnes zbývá necelá tisícovka. To se může zdát jako poměrně vysoký počet, ve skutečnosti je ale taková populace velkých obratlovců reprodukčně velmi nestabilní</strong> a při další ekologické krizi snadno dojde k již neodvratnému vymírání druhu. V případě pand hraje roli zejména ztráta přirozeného prostředí a pytláctví.</p><p>Pandy patří mezi šelmy medvědovité, přitom se však <strong>živí výhradně bambusem. Ten je ale však málo výživný, a proto jej panda musí denně spořádat 10 až 20 kilogramů.</strong> I tak ale pandy prakticky neustále hladoví a nedokážou si vytvořit žádné tukové zásoby.</p>

Symbol ohrožené přírody

Přes veškeré úsilí čínských ochranářů a zoologů by pandy velké (Ailuropoda melanoleuca) mohly v příštích desetiletích čelit nebezpečí vyhynutí. V jejich přirozeném prostředí jich dnes zbývá necelá tisícovka. To se může zdát jako poměrně vysoký počet, ve skutečnosti je ale taková populace velkých obratlovců reprodukčně velmi nestabilní a při další ekologické krizi snadno dojde k již neodvratnému vymírání druhu. V případě pand hraje roli zejména ztráta přirozeného prostředí a pytláctví.

Pandy patří mezi šelmy medvědovité, přitom se však živí výhradně bambusem. Ten je ale však málo výživný, a proto jej panda musí denně spořádat 10 až 20 kilogramů. I tak ale pandy prakticky neustále hladoví a nedokážou si vytvořit žádné tukové zásoby.

<h3>Kočky namleté do léků</h3><p>Tygři <em>(Panthera tigris)</em> obývající tropická prostředí jihovýchodní Asie a oblasti s mírným klimatem na ruském Dálném východě. Vzhledem k nebezpečí, které tyto majestátní kočkovité šelmy pro neozbrojeného člověka představují, jsou bezohledně vybíjeny již po staletí. <strong>Dnes žije v divoké přírodě jen smutný zlomek někdejšího počtu tygrů, zřejmě méně než 3 000 jedinců. Stále jsou také loveni pytláky, dnes zejména kvůli poptávce po částech jejich těl v tradičním asijském lékařství.</strong></p><p>Tygr je největší kočkovitou šelmou světa, rekordní jedinec vážil 380 kilogramů. <strong>Je jasné, že neozbrojený člověk nemůže drápům a tesákům obří kočky odolat. Mezi lety 1800 a 1900 bylo jen v samotné Indii zaznamenáno více než 10 000 lidských úmrtí způsobených tygřím útokem.</strong> Tygři zabili víc lidí než kterákoli jiná kočkovitá šelma.</p>

Kočky namleté do léků

Tygři (Panthera tigris) obývající tropická prostředí jihovýchodní Asie a oblasti s mírným klimatem na ruském Dálném východě. Vzhledem k nebezpečí, které tyto majestátní kočkovité šelmy pro neozbrojeného člověka představují, jsou bezohledně vybíjeny již po staletí. Dnes žije v divoké přírodě jen smutný zlomek někdejšího počtu tygrů, zřejmě méně než 3 000 jedinců. Stále jsou také loveni pytláky, dnes zejména kvůli poptávce po částech jejich těl v tradičním asijském lékařství.

Tygr je největší kočkovitou šelmou světa, rekordní jedinec vážil 380 kilogramů. Je jasné, že neozbrojený člověk nemůže drápům a tesákům obří kočky odolat. Mezi lety 1800 a 1900 bylo jen v samotné Indii zaznamenáno více než 10 000 lidských úmrtí způsobených tygřím útokem. Tygři zabili víc lidí než kterákoli jiná kočkovitá šelma.

<h3>Oběť labužníků</h3><p><strong>Vyza velká</strong> <em>(Huso huso)</em> je nádherná starobylá ryba, která doplácí na chutnost svých jiker. Právě ty totiž tvoří prvotřídní, tzv. černý kaviár. <strong>Obří zástupci jeseterovitých ryb obývají zejména povodí Kaspického a Černého moře a patří mezi silně ohrožené druhy.</strong> Důvodem je nekontrolované pytláctví pro kaviár i kvalitní kůži, která je využívána v koželužnictví.</p><p><strong>Vyzy se mohou dožívat až kolem 118 let a při rekordní sedmimetrové délce dosahují hmotnosti až 1,5 tuny.</strong> Největší vyzy velikostí přesahují <strong>sumce obrovského</strong> <em>(Pangasianodon gigas)</em> nebo známé <strong>arapaimy velké</strong> <em>(Arapaima gigas)</em>.</p>

Oběť labužníků

Vyza velká (Huso huso) je nádherná starobylá ryba, která doplácí na chutnost svých jiker. Právě ty totiž tvoří prvotřídní, tzv. černý kaviár. Obří zástupci jeseterovitých ryb obývají zejména povodí Kaspického a Černého moře a patří mezi silně ohrožené druhy. Důvodem je nekontrolované pytláctví pro kaviár i kvalitní kůži, která je využívána v koželužnictví.

Vyzy se mohou dožívat až kolem 118 let a při rekordní sedmimetrové délce dosahují hmotnosti až 1,5 tuny. Největší vyzy velikostí přesahují sumce obrovského (Pangasianodon gigas) nebo známé arapaimy velké (Arapaima gigas).

<h3>Lovený lovec</h3><p><strong>Kajmanka supí</strong> <em>(Macroclemys temminckii)</em> je největší severoamerickou sladkovodní želvou. K vlastní smůle je pro kvalitu svého masa velmi oceňována gurmány.<strong> Vzhledem k rostoucí poptávce po vzácném pokrmu jsou i poslední zbytky populací tohoto pozoruhodného plaza ničeny. Jako obvykle patří mezi hlavní zájemce o maso asijský trh.</strong> Bohužel je tak zcela reálná obava, že i „aligátoří želvu“ budou naši potomci znát jen z muzejních expozic.</p><p>Tyto dravé želvy loví ryby na vlastní návnadu - kmitající jazyk, který se podobá zmítajícímu se červovi. <strong>Jejich jídelníček se skládá z ulovených i uhynulých ryb, ale jsou oportunisty, kteří nepohrdnou ani měkkýši, obojživelníky a zbytky jakýchkoli mrtvých vodních živočichů.</strong></p>

Lovený lovec

Kajmanka supí (Macroclemys temminckii) je největší severoamerickou sladkovodní želvou. K vlastní smůle je pro kvalitu svého masa velmi oceňována gurmány. Vzhledem k rostoucí poptávce po vzácném pokrmu jsou i poslední zbytky populací tohoto pozoruhodného plaza ničeny. Jako obvykle patří mezi hlavní zájemce o maso asijský trh. Bohužel je tak zcela reálná obava, že i „aligátoří želvu“ budou naši potomci znát jen z muzejních expozic.

Tyto dravé želvy loví ryby na vlastní návnadu - kmitající jazyk, který se podobá zmítajícímu se červovi. Jejich jídelníček se skládá z ulovených i uhynulých ryb, ale jsou oportunisty, kteří nepohrdnou ani měkkýši, obojživelníky a zbytky jakýchkoli mrtvých vodních živočichů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907