2000 dnů na Marsu: Rover Curiosity slaví další milník

26.03.2018 - Martin Reichman

Od sedmi minut hrůzy roveru Curiosity uplynulo již 2 000 marsovských dnů

<p>Díky pravidelným selfie mohou vědci zkontrolovat, v jakém je rover stavu. Snímky Curiosity pořizuje pomocí kamery, kterou má na své robotické paži.</p>

Díky pravidelným selfie mohou vědci zkontrolovat, v jakém je rover stavu. Snímky Curiosity pořizuje pomocí kamery, kterou má na své robotické paži.


Reklama

Před 53 lety pořídila sonda Mariner 4 během průletu kolem Marsu první snímky. O 11 let později, se Viking 1 stala první sondou, která na rudé planetě přistála. V následujících letech k Marsu vyrazilo několik sond a roverů, které až na výjimky (Mars Pathfinder, Spirit, Opportunity, Phoenix) mnoho úspěchů nezaznamenaly. Na ty úspěšné ale dokázal navázat doposud nejsložitější přístroj, jaký kdy lidé poslali na jinou planetu – rover Curiosity.

Dva tisíce dnů na rudé planetě

Od svého přistání v Galeově kráteru strávil Curiosity na povrchu Marsu již pět a půl roku, což odpovídá 2000 marsovským dnům. Za tuto dobu urazil více než 18 kilometrů a sesbíral stovky vzorků a pořídil tisíce fotografií. V oblasti Yellowknife Bay objevil důkazy o tom, že na povrchu rudé planety kdysi byla voda a podařilo se mu najít organické molekuly na bázi uhlíku a dusíku. V roce 2014 dokázal detekovat na povrchu Marsu metan.

TIP: Curiosity vs. Mars 2020 Rover: NASA ukázala vytuněnou verzi nového roveru

Původní mise roveru byla plánována na 23 měsíců, tuto hranici již Curiosity dávno překonal a nyní stoupá k vrcholku hory Mount Sharp. Úkolem roveru není zdolání 5,5 kilometru vysoké hory, na takový horolezecký výstup ostatně není Curiosity stavěný. Výstup do výšky 500 metrů ale podle NASA v jeho silách je. I přes technické problémy, rover stále rozšiřuje naše znalosti o vzdáleném světě rudé planety. Doufejme, že letos v srpnu oslaví ve zdraví i své 8. narozeniny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907