Ambiciózní japonská mise MMX dopraví na měsíc Phobos evropský rover

23.11.2022 - Stanislav Mihulka

K dvojici marsovských měsíců zamíří v roce 2024 japonská sonda. Na povrch jednoho z nich dopraví i malý evropský rover

<p>Sonda mise Martian Moons eXploration vysadí robotický rover na povrch Phobosu, malého měsíce Marsu. <em>(ilustrace: DLR, CC0)</em></p>

Sonda mise Martian Moons eXploration vysadí robotický rover na povrch Phobosu, malého měsíce Marsu. (ilustrace: DLR, CC0)


Reklama

Japonsko a Německo pojí dlouhá historie vědecké spolupráce. Před lety tyto země založili Společný výbor pro spolupráci v oblasti vědy a technologie, který má za sebou celou řadu úspěchů. Nyní je cílem vědců Phobos – malý, ale velmi zajímavý měsíc planety Mars. V roce 2024 k němu, a také ke druhému měsíci rudé planety Deimosu, má zamířit mise Martian Moons eXploration (MMX).

Misi vysílá japonská vesmírná agentura JAXA. Sonda by měla proletět kolem Deimosu, hlavním cílem ale bude Phobos, kde by měla sonda jednou, možná dokonce dvakrát přistát, a poté se vrátit na Zemi se vzorky. Na misi MMX se zároveň podílí Německé středisko pro letectví a kosmonautiku DLR, které připravuje rover pro průzkum Phobosu.

Rover pro Phobos

Přibližně 25 kilogramů vážící čtyřkolový robotický rover MMX Rover má být na povrch Phobosu shozen z výšky okolo 50 metrů. Vzhledem k mizivé přitažlivosti měsíce nebo spíše měsíčku by to nemělo rover nijak vážně ohrozit. Přistání MMX Roveru bude ale každopádně napínavé.

Během volného pádu po jeho oddělení od sondy, uskuteční MMX Rover ve vesmírném prostoru několik kotrmelců. Pak by měl dosednout na povrch Phobosu bez poškození,popisuje Markus Grebenstein z Institutu robotiky a mechanotroniky DLR v německém Oberpfaffenhofenu. „Poté se autonomně připraví na průzkum a rozloží své solární panely. Po Phobosu se bude muset pohybovat jen velmi opatrně, rychlostí několika milimetrů za sekundu, aby zase neodletěl do vesmíru.

TIP: Japonsko dalo zelenou misi MMX k měsícům Marsu. Přiveze vzorek z Phobosu

Pro vědce představuje výsadek malého roveru významné prvenství. „MMX Rover představuje průlom v kosmických technologiích. Doposud nikdy jsme nevyslali robotické vozidlo na průzkum malého nebeského tělesa, jehož gravitace představuje zhruba tisícinu té pozemské,“ upřesňuje Grebenstein.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907