Americká FAA změnila pravidla pro udělování odznaku „Křídel komerčního astronauta“

30.07.2021 - Stanislav Mihulka

Po změně pravidel pro oficiální ocenění komerčních astronautů není jasné, zda posádka nedávného letu společnosti Blue Origin s Jeffem Bezosem obdrží status astronauta. Posádka Virgin Galactic se naopak na odznak zřejmě těšit může...


Reklama

Americká Federální letecká správa (FAA, Federal Aviation Administration) uděluje od roku 2004 takzvaná Křídla komerčního astronauta (Commercial Astronaut Wings), prestižní ocenění symbolizované v podobě elegantního odznaku. Původně byl tento odznak určený každému členu posádky komerčního kosmického letu, který splnil požadavky na kvalifikaci a trénink a během letu se ocitl nad arbitrární hranicí kosmického prostoru, za kterou FAA považuje výšku 50 mil (80 467 metrů).

Nedávno se nad tuto hranici dostaly dvě posádky společnosti Virgin Galactic a první posádka v plném počtu pro suborbitální let společnosti Blue Origin. Přestože všechny posádky splnily původní požadavky FAA, zřejmě ne každý člen dostane oficiální Křídla komerčního astronauta.

Změna pravidel

Jde o to, že 20. července 2021, tedy ve stejný den, kdy startovala mise společnosti Blue Origin se suborbitální kosmickou raketou New Shepard, FAA oznámila zásadní změnu pravidel programu Commercial Space Astronaut Wings Program, která se týká udělování zmíněných Křídel komerčního astronauta.

TIP: Raketa New Shepard úspěšně vyletěla k hranici kosmického prostoru a bezpečně přistála

Podle nových pravidel je pro udělení Křídel komerčního astronauta nezbytné, aby dotyčný během letu prováděl aktivity, které jsou zásadní pro bezpečnost letu nebo přispěl k bezpečnosti při pilotovaných kosmických letech. Další změnou je, že FAA může udělit čestná Křídla komerčního astronauta za výjimečný přínos k rozvoji komerčních pilotovaných kosmických letů.

Zatím se zdá, že posádka testovacího letu Unity 22 společnosti Virgin Galactic by toto ocenění mohla získat, zatímco u posádky nedávného letu rakety New Shepard, která paradoxně na rozdíl od Unity 22 překonala Kármánovu hranici, to zůstává nejasné.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907