Americká FAA změnila pravidla pro udělování odznaku „Křídel komerčního astronauta“

30.07.2021 - Stanislav Mihulka

Po změně pravidel pro oficiální ocenění komerčních astronautů není jasné, zda posádka nedávného letu společnosti Blue Origin s Jeffem Bezosem obdrží status astronauta. Posádka Virgin Galactic se naopak na odznak zřejmě těšit může...


Reklama

Americká Federální letecká správa (FAA, Federal Aviation Administration) uděluje od roku 2004 takzvaná Křídla komerčního astronauta (Commercial Astronaut Wings), prestižní ocenění symbolizované v podobě elegantního odznaku. Původně byl tento odznak určený každému členu posádky komerčního kosmického letu, který splnil požadavky na kvalifikaci a trénink a během letu se ocitl nad arbitrární hranicí kosmického prostoru, za kterou FAA považuje výšku 50 mil (80 467 metrů).

Nedávno se nad tuto hranici dostaly dvě posádky společnosti Virgin Galactic a první posádka v plném počtu pro suborbitální let společnosti Blue Origin. Přestože všechny posádky splnily původní požadavky FAA, zřejmě ne každý člen dostane oficiální Křídla komerčního astronauta.

Změna pravidel

Jde o to, že 20. července 2021, tedy ve stejný den, kdy startovala mise společnosti Blue Origin se suborbitální kosmickou raketou New Shepard, FAA oznámila zásadní změnu pravidel programu Commercial Space Astronaut Wings Program, která se týká udělování zmíněných Křídel komerčního astronauta.

TIP: Raketa New Shepard úspěšně vyletěla k hranici kosmického prostoru a bezpečně přistála

Podle nových pravidel je pro udělení Křídel komerčního astronauta nezbytné, aby dotyčný během letu prováděl aktivity, které jsou zásadní pro bezpečnost letu nebo přispěl k bezpečnosti při pilotovaných kosmických letech. Další změnou je, že FAA může udělit čestná Křídla komerčního astronauta za výjimečný přínos k rozvoji komerčních pilotovaných kosmických letů.

Zatím se zdá, že posádka testovacího letu Unity 22 společnosti Virgin Galactic by toto ocenění mohla získat, zatímco u posádky nedávného letu rakety New Shepard, která paradoxně na rozdíl od Unity 22 překonala Kármánovu hranici, to zůstává nejasné.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907