Americká FAA změnila pravidla pro udělování odznaku „Křídel komerčního astronauta“

30.07.2021 - Stanislav Mihulka

Po změně pravidel pro oficiální ocenění komerčních astronautů není jasné, zda posádka nedávného letu společnosti Blue Origin s Jeffem Bezosem obdrží status astronauta. Posádka Virgin Galactic se naopak na odznak zřejmě těšit může...


Reklama

Americká Federální letecká správa (FAA, Federal Aviation Administration) uděluje od roku 2004 takzvaná Křídla komerčního astronauta (Commercial Astronaut Wings), prestižní ocenění symbolizované v podobě elegantního odznaku. Původně byl tento odznak určený každému členu posádky komerčního kosmického letu, který splnil požadavky na kvalifikaci a trénink a během letu se ocitl nad arbitrární hranicí kosmického prostoru, za kterou FAA považuje výšku 50 mil (80 467 metrů).

Nedávno se nad tuto hranici dostaly dvě posádky společnosti Virgin Galactic a první posádka v plném počtu pro suborbitální let společnosti Blue Origin. Přestože všechny posádky splnily původní požadavky FAA, zřejmě ne každý člen dostane oficiální Křídla komerčního astronauta.

Změna pravidel

Jde o to, že 20. července 2021, tedy ve stejný den, kdy startovala mise společnosti Blue Origin se suborbitální kosmickou raketou New Shepard, FAA oznámila zásadní změnu pravidel programu Commercial Space Astronaut Wings Program, která se týká udělování zmíněných Křídel komerčního astronauta.

TIP: Raketa New Shepard úspěšně vyletěla k hranici kosmického prostoru a bezpečně přistála

Podle nových pravidel je pro udělení Křídel komerčního astronauta nezbytné, aby dotyčný během letu prováděl aktivity, které jsou zásadní pro bezpečnost letu nebo přispěl k bezpečnosti při pilotovaných kosmických letech. Další změnou je, že FAA může udělit čestná Křídla komerčního astronauta za výjimečný přínos k rozvoji komerčních pilotovaných kosmických letů.

Zatím se zdá, že posádka testovacího letu Unity 22 společnosti Virgin Galactic by toto ocenění mohla získat, zatímco u posádky nedávného letu rakety New Shepard, která paradoxně na rozdíl od Unity 22 překonala Kármánovu hranici, to zůstává nejasné.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907