Americké letectvo vypustilo jubilejní 10. satelit vojenské sítě WGS

19.03.2019 - Stanislav Mihulka

Raketa Delta IV Medium na svém předposledním startu vynesla komunikační satelit významné vojenské sítě

<p>Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 </p>

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 


Reklama

United Launch Alliance, což je společný podnik společností Boeing a Lockheed Martin, v pátek 15. 3. 2019 vypustila pro americké letectvo z mysu Canaveral na Floridě vojenský komunikační satelit WGS-10. Pro nosnou raketu Delta IV Medium to byl 39. start v pořadí a zároveň předposlední start v historii. Po příštím startu v létě půjde tento typ nosné rakety do výslužby.

Satelit se po vynesení do vesmíru ocitl na parkovací nízké oběžné dráze. Odtud by se měl přesunout na vysokou geosynchronní oběžnou dráhu, což satelitu zabere asi 4 měsíce. Na této dráze ho americké letectvo bude testovat, dokud se velení armády nerozhodne, že satelit WGS-10 nastoupí do služby.

Vojenský satelit za téměř půl miliardy dolarů

WGS-10, jehož cena činí asi 424 milionů dolarů (přes 9,6 miliard Kč), je desátým komunikačním satelitem satelitní sítě Wideband Global Satcom. Satelity sítě WGS poskytují širokopásmovou komunikaci pro ozbrojené síly USA, a také pro jejich spojence. První satelit této sítě odstartoval na oběžnou dráhu v roce 2007.

TIP: Ve službách Pentagonu: Raketa SpaceX poprvé vynesla tajný armádní satelit

Podle vyjádření představitelů US Air Force se komunikační síť WGS po přidání desátého satelitu stane systémem s největší kapacitou pro vojenskou komunikaci ve Spojených státech. Provoz sítě WGS zajišťuje letka 4th Space Operations Squadron, která sídlí na Schrieverově letecké základně nedaleko Colorado Springs, stát Colorado.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space News

  • Zdroj fotografií: Jordan Sirokie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907