Americké letectvo vypustilo jubilejní 10. satelit vojenské sítě WGS

19.03.2019 - Stanislav Mihulka

Raketa Delta IV Medium na svém předposledním startu vynesla komunikační satelit významné vojenské sítě

<p>Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 </p>

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 


Reklama

United Launch Alliance, což je společný podnik společností Boeing a Lockheed Martin, v pátek 15. 3. 2019 vypustila pro americké letectvo z mysu Canaveral na Floridě vojenský komunikační satelit WGS-10. Pro nosnou raketu Delta IV Medium to byl 39. start v pořadí a zároveň předposlední start v historii. Po příštím startu v létě půjde tento typ nosné rakety do výslužby.

Satelit se po vynesení do vesmíru ocitl na parkovací nízké oběžné dráze. Odtud by se měl přesunout na vysokou geosynchronní oběžnou dráhu, což satelitu zabere asi 4 měsíce. Na této dráze ho americké letectvo bude testovat, dokud se velení armády nerozhodne, že satelit WGS-10 nastoupí do služby.

Vojenský satelit za téměř půl miliardy dolarů

WGS-10, jehož cena činí asi 424 milionů dolarů (přes 9,6 miliard Kč), je desátým komunikačním satelitem satelitní sítě Wideband Global Satcom. Satelity sítě WGS poskytují širokopásmovou komunikaci pro ozbrojené síly USA, a také pro jejich spojence. První satelit této sítě odstartoval na oběžnou dráhu v roce 2007.

TIP: Ve službách Pentagonu: Raketa SpaceX poprvé vynesla tajný armádní satelit

Podle vyjádření představitelů US Air Force se komunikační síť WGS po přidání desátého satelitu stane systémem s největší kapacitou pro vojenskou komunikaci ve Spojených státech. Provoz sítě WGS zajišťuje letka 4th Space Operations Squadron, která sídlí na Schrieverově letecké základně nedaleko Colorado Springs, stát Colorado.

  • Zdroj textu:

    Space News

  • Zdroj fotografií: Jordan Sirokie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě

Věda
Historie
Vesmír

Welwitschie podivná je jediným rostlinným druhem svého rodu. Tato dvoudomá rostlina má většinou pouze dva protilehlé, stále dorůstající listy.

Příroda

Nebeská houpačka 

kategorie: Křídla | kde: Rakousko | autor: Philip Platzer

Každé dítě se chce houpat výš a ještě výš, až se nohama dotkne nebe. Marco Fürst to dotáhl nejdál, když se 1 500–2 000 metrů nad zemí zhoupl na stometrové lanové houpačce zavěšené na horkovzdušném balonu.

Revue

U rostlinných přípravků úřady nevyžadují před jejich uvedením na trh klinické testy účinnosti.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907