Americké letectvo vypustilo jubilejní 10. satelit vojenské sítě WGS

19.03.2019 - Stanislav Mihulka

Raketa Delta IV Medium na svém předposledním startu vynesla komunikační satelit významné vojenské sítě

<p>Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 </p>

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 


Reklama

United Launch Alliance, což je společný podnik společností Boeing a Lockheed Martin, v pátek 15. 3. 2019 vypustila pro americké letectvo z mysu Canaveral na Floridě vojenský komunikační satelit WGS-10. Pro nosnou raketu Delta IV Medium to byl 39. start v pořadí a zároveň předposlední start v historii. Po příštím startu v létě půjde tento typ nosné rakety do výslužby.

Satelit se po vynesení do vesmíru ocitl na parkovací nízké oběžné dráze. Odtud by se měl přesunout na vysokou geosynchronní oběžnou dráhu, což satelitu zabere asi 4 měsíce. Na této dráze ho americké letectvo bude testovat, dokud se velení armády nerozhodne, že satelit WGS-10 nastoupí do služby.

Vojenský satelit za téměř půl miliardy dolarů

WGS-10, jehož cena činí asi 424 milionů dolarů (přes 9,6 miliard Kč), je desátým komunikačním satelitem satelitní sítě Wideband Global Satcom. Satelity sítě WGS poskytují širokopásmovou komunikaci pro ozbrojené síly USA, a také pro jejich spojence. První satelit této sítě odstartoval na oběžnou dráhu v roce 2007.

TIP: Ve službách Pentagonu: Raketa SpaceX poprvé vynesla tajný armádní satelit

Podle vyjádření představitelů US Air Force se komunikační síť WGS po přidání desátého satelitu stane systémem s největší kapacitou pro vojenskou komunikaci ve Spojených státech. Provoz sítě WGS zajišťuje letka 4th Space Operations Squadron, která sídlí na Schrieverově letecké základně nedaleko Colorado Springs, stát Colorado.

  • Zdroj textu:

    Space News

  • Zdroj fotografií: Jordan Sirokie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příchod bělochů znamenal pro indiány šok. Hernán Cortés dobývá Tenochtitlán, hlavní město Aztéků.

Zajímavosti

Počty amerických a kanadských opeřenců se rychle ztenčují.

Věda
Reklama
Revue

Poslední zbytky horských deštných pralesů Sierra Madre v Guatemale a Mexiku jsou domovem mnoha kriticky ohrožených druhů živočichů a rostlin, mezi nimi i guanů horských.

Příroda

Analema složená ze snímků pořízených během roku 2015 ve městě Sulmona ve střední Itálii. Nejvyšší bod „osmičky“ tvoří sluneční kotouč zachycený 21. června, v den letního slunovratu, nejnižší pak 21. prosince, tedy na zimní slunovrat

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907