Americký vizionář před soudem: Průkopník bombardování Billy Mitchell (3)

Průkopník vzdušného bombardování neváhal kritizovat své konzervativní nadřízené, což mu vyneslo stíhání vojenským soudem a vyhazov z armády. Další vývoj mu však dal za pravdu a krátce po jeho smrti po něm dokonce pojmenovali význačný typ bombardovacího letounu

10.06.2021 - Ondřej KolářGenerál William „Billy“ Mitchell předpověděl v roce 1925 válku s Japonskem a vyslovil předpoklad, že nepřítel napadne základnu Pearl Harbor. Jeho kniha vzbudila bouřlivou diskusi. Ta se ještě vyostřila po havárii námořní vzducholodi Shenandoah v září 1925, kdy Mitchell veřejně nařkl velitele armády i námořnictva z „téměř velezrádné neschopnosti“.

Výroky Billyho Mitchella o neschopnosti velitele armády i námořnictva rozzuřily generalitu i politické špičky. V listopadu 1925 na rozkaz prezidenta Coolidge začal vojenský soud s Mitchellem. Proces trval sedm týdnů, obžalovaného zastupoval advokát a kongresman Frank Reid. Ten celý proces považoval za porušení práva na svobodu projevu. Tribunál tvořilo 13 vysokých důstojníků, z nichž ani jeden nebyl letcem.

Zproštěn funkcí

Nejmladším členem se stal Douglas McArthur. Syn starého přítele Mitchellova otce a pozdější hrdina války v Pacifiku po roce 1945 tvrdil, že proces považoval za nešťastné řešení a že se v závěrečném tajném hlasování vyslovil pro nevinu. Ve prospěch obžalovaného svědčila řada významných figur amerického letectva, jako stíhací eso Eddie Rickenbacker či pozdější generálové Hap Arnold a Carl Spaatz.

Obhajobě se také podařilo docílit odvolání několika členů tribunálu pro podjatost. To se týkalo i Charlese Summeralla, jehož Mitchell opakovaně kritizoval za nezajištění obrany Havajských ostrovů. Soud nakonec obviněného zprostil funkcí a na pět let vyřadil z vojenské služby bez nároku na plat. Coolidge mu později přiznal poloviční mzdu. 

Rooseveltův konzultant

Bývalý generál se navzdory výsledku procesu nadále těšil značné oblibě veřejnosti i nižších důstojníků letectva. Nervové vypětí se však citelně projevilo na jeho zdraví. Poslední dekádu dramatického života strávil v ústraní na farmě ve Virginii se svou druhou manželkou.

Skrze noviny a rozhlas mohl pozorovat vzestup císařského Japonska i nacistického Německa, které při prosazování svých mocenských záměrů vsadily na investice do modernizace vzdušných sil. Dočkal se však také Rooseveltova zvolení prezidentem a navzdory jistým neshodám s ním dále konzultoval záležitosti letectva. Realizace svých představ se však již nedožil. Počátkem roku 1936 se k Mitchellovým srdečním potížím přidružil těžký průběh chřipky. Otec amerických vzdušných sil zemřel 19. února v New Yorku.

Opožděná satisfakce

Stalo se tak jen pár měsíců před vypuknutím španělské občanské války, která prokázala význam vojenského letectva. Za pravdu mu pak daly i boje druhé světové války v Tichomoří. Po smrti se tak Mitchell stal národním hrdinou. Roosevelt jej in memoriam povýšil na generálmajora, jeho jméno nesl bombardér B-25 i letiště v Milwaukee.

TIP: Útok na Pearl Harbor: Mohli Američané odvrátit překvapivý úder císařských orlů?

Generálovy zásluhy ocenil i jeho první životopisec Issac Levine v biografické knize Mitchell, Pioneer of Air Power (Mitchell, průkopník vzdušných sil) z roku 1943. V roce 1955 vznikl film o Mitchellově soudním procesu, v němž hlavní roli ztvárnil Garry Cooper.  


Další články v sekci