Americký vizionář před soudem: Průkopník bombardování Billy Mitchell (3)

10.06.2021 - Ondřej Kolář

Průkopník vzdušného bombardování neváhal kritizovat své konzervativní nadřízené, což mu vyneslo stíhání vojenským soudem a vyhazov z armády. Další vývoj mu však dal za pravdu a krátce po jeho smrti po něm dokonce pojmenovali význačný typ bombardovacího letounu

<p>Mitchellův soudní proces, jak jej v roce 1955 zrekonstruovali pro natáčení filmu</p>

Mitchellův soudní proces, jak jej v roce 1955 zrekonstruovali pro natáčení filmu


Reklama

Generál William „Billy“ Mitchell předpověděl v roce 1925 válku s Japonskem a vyslovil předpoklad, že nepřítel napadne základnu Pearl Harbor. Jeho kniha vzbudila bouřlivou diskusi. Ta se ještě vyostřila po havárii námořní vzducholodi Shenandoah v září 1925, kdy Mitchell veřejně nařkl velitele armády i námořnictva z „téměř velezrádné neschopnosti“.

Výroky Billyho Mitchella o neschopnosti velitele armády i námořnictva rozzuřily generalitu i politické špičky. V listopadu 1925 na rozkaz prezidenta Coolidge začal vojenský soud s Mitchellem. Proces trval sedm týdnů, obžalovaného zastupoval advokát a kongresman Frank Reid. Ten celý proces považoval za porušení práva na svobodu projevu. Tribunál tvořilo 13 vysokých důstojníků, z nichž ani jeden nebyl letcem.

Zproštěn funkcí

Nejmladším členem se stal Douglas McArthur. Syn starého přítele Mitchellova otce a pozdější hrdina války v Pacifiku po roce 1945 tvrdil, že proces považoval za nešťastné řešení a že se v závěrečném tajném hlasování vyslovil pro nevinu. Ve prospěch obžalovaného svědčila řada významných figur amerického letectva, jako stíhací eso Eddie Rickenbacker či pozdější generálové Hap Arnold a Carl Spaatz.

Obhajobě se také podařilo docílit odvolání několika členů tribunálu pro podjatost. To se týkalo i Charlese Summeralla, jehož Mitchell opakovaně kritizoval za nezajištění obrany Havajských ostrovů. Soud nakonec obviněného zprostil funkcí a na pět let vyřadil z vojenské služby bez nároku na plat. Coolidge mu později přiznal poloviční mzdu. 

Rooseveltův konzultant

Bývalý generál se navzdory výsledku procesu nadále těšil značné oblibě veřejnosti i nižších důstojníků letectva. Nervové vypětí se však citelně projevilo na jeho zdraví. Poslední dekádu dramatického života strávil v ústraní na farmě ve Virginii se svou druhou manželkou.

Skrze noviny a rozhlas mohl pozorovat vzestup císařského Japonska i nacistického Německa, které při prosazování svých mocenských záměrů vsadily na investice do modernizace vzdušných sil. Dočkal se však také Rooseveltova zvolení prezidentem a navzdory jistým neshodám s ním dále konzultoval záležitosti letectva. Realizace svých představ se však již nedožil. Počátkem roku 1936 se k Mitchellovým srdečním potížím přidružil těžký průběh chřipky. Otec amerických vzdušných sil zemřel 19. února v New Yorku.

Opožděná satisfakce

Stalo se tak jen pár měsíců před vypuknutím španělské občanské války, která prokázala význam vojenského letectva. Za pravdu mu pak daly i boje druhé světové války v Tichomoří. Po smrti se tak Mitchell stal národním hrdinou. Roosevelt jej in memoriam povýšil na generálmajora, jeho jméno nesl bombardér B-25 i letiště v Milwaukee.

TIP: Útok na Pearl Harbor: Mohli Američané odvrátit překvapivý úder císařských orlů?

Generálovy zásluhy ocenil i jeho první životopisec Issac Levine v biografické knize Mitchell, Pioneer of Air Power (Mitchell, průkopník vzdušných sil) z roku 1943. V roce 1955 vznikl film o Mitchellově soudním procesu, v němž hlavní roli ztvárnil Garry Cooper.  

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907