Američtí odborníci vyvíjejí „prakticky neprolomitelný“ internet

28.07.2020 - Stanislav Mihulka

V USA by do deseti let chtěli mít hotový prototyp zařízení pro bezpečný kvantový internet


Reklama

Bezpečná komunikace je v dnešní době jednou z hlavních priorit uživatelů internet. Obzvláště se to týká vládních institucí a soukromých společností, které se podílejí na utajovaných či vysoce ceněných projektech. Zajistit bezpečnou komunikaci ale není úplně snadné. Američtí vědci sázejí na kvantový internet, který by měl být z pohledu dnešních technologií prakticky nehacknutelný.

Představitelé amerického ministerstva energetiky (DOE) před pár dny ohlásili strategii vývoje amerického národního kvantového internetu, který využije principy kvantové mechaniky k zajištění bezpečnějšího přenosu dat sítěmi. Prototyp zařízení pro takový internet chtějí mít hotový během deseti let.

TIP: Zapomeňte na hackery a kybernetické války: Internet nejvíce ohrožují záplavy

V rámci tohoto úsilí letos v únoru odborníci amerických institucí Argonne National Laboratory a University of Chicago vytvořili na předměstí Chicaga 83 kilometrů dlouhou „kvantovou smyčku“. Jde o jednu z nejdelších kvantových sítí ve Spojených státech. Podle vyjádření amerického ministerstva energetiky by prvními uživateli bezpečného kvantového internetu měly být banky, zdravotní instituce, instituce související s národní bezpečností a zařízení pro komunikaci leteckého provozu.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907