Američtí odborníci vyvíjejí „prakticky neprolomitelný“ internet

28.07.2020 - Stanislav Mihulka

V USA by do deseti let chtěli mít hotový prototyp zařízení pro bezpečný kvantový internet


Reklama

Bezpečná komunikace je v dnešní době jednou z hlavních priorit uživatelů internet. Obzvláště se to týká vládních institucí a soukromých společností, které se podílejí na utajovaných či vysoce ceněných projektech. Zajistit bezpečnou komunikaci ale není úplně snadné. Američtí vědci sázejí na kvantový internet, který by měl být z pohledu dnešních technologií prakticky nehacknutelný.

Představitelé amerického ministerstva energetiky (DOE) před pár dny ohlásili strategii vývoje amerického národního kvantového internetu, který využije principy kvantové mechaniky k zajištění bezpečnějšího přenosu dat sítěmi. Prototyp zařízení pro takový internet chtějí mít hotový během deseti let.

TIP: Zapomeňte na hackery a kybernetické války: Internet nejvíce ohrožují záplavy

V rámci tohoto úsilí letos v únoru odborníci amerických institucí Argonne National Laboratory a University of Chicago vytvořili na předměstí Chicaga 83 kilometrů dlouhou „kvantovou smyčku“. Jde o jednu z nejdelších kvantových sítí ve Spojených státech. Podle vyjádření amerického ministerstva energetiky by prvními uživateli bezpečného kvantového internetu měly být banky, zdravotní instituce, instituce související s národní bezpečností a zařízení pro komunikaci leteckého provozu.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).

Zajímavosti

Podle OSN závisí v současnosti na odsolené vodě zhruba 1 % obyvatel planety. Do roku 2025 by mohlo jít až o 14 % lidí. 

Zajímavosti
Historie

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.

Věda

Shermany ve velkém využíval také Izrael.

Válka

O stavbě mešity rozhodl sám král Hassan II. V roce 1980 prohlásil, že chce dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude město hrdé do konce časů.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907