Archeologové objevili nové město v místech, kde vznikla pověst o Eldorádu

24.10.2019 - Stanislav Mihulka

Laserové snímkování v severní Kolumbii odhalilo pozůstatky doposud neznámého předkolumbovského města. Mohlo by jít o bájné Eldorádo

<p>Ztracené město neboli Ciudad Perdida v Kolumbii</p>

Ztracené město neboli Ciudad Perdida v Kolumbii


Reklama

V 16. a 17. století žila celá Evropa touhou objevit v jižní Americe bájné Eldorádo (El Dorado), což mělo být město plné zlata. Pátralo po něm mnoho dobyvatelů a cestovatelů, mezi nimi například španělský conquistador a cestovatel Gonzalo Jimenéz de Quesada, bájné zlaté město ale nikdy objeveno nebylo. Odborníci se dnes spíše přiklánění k názoru, že šlo od začátku o omyl – Eldorádo podle nich nebylo město, nýbrž rituál, během kterého byl náčelník při korunovaci posypán zlatým prachem. Podle některých verzí mohlo jít i o označení samotného korunovaného náčelníka.

Legenda o Eldorádu

Marné pátrání po Eldorádu ale na druhou stranu přineslo řadu zajímavých zeměpisných i archeologických objevů. V sedmdesátých letech 20. století bylo například v Kolumbii objeveno Ztracené město neboli Ciudad Perdida, které je jednou z nejvýznamnějších předkolumbovských památek v celé oblasti. Právě tam někde se zřejmě zrodila legenda o Eldorádu.

TIP: Mayská civilizace významně měnila prostředí a klima již před tisíci lety

LiDARem vyzbrojení archeologové si nedávno připsali významný úspěch, když s pomocí této převratné laserové technologie objevili v této oblasti na severu Kolumbie další, doposud neznámé předkolumbovské město. Stejně jako v případě Ciudad Perdida ani toto město prý rozhodně není ze zlata, a to ani v nejmenším. To ale samozřejmě neznamená, že jeho obyvatelé nemohli mít zlaté šperky či další předměty, které archeologové mohou časem objevit. Zda přece jen jde o bájné Eldorádo snad ukáže až další průzkum.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Dwayne Reilander / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bitva na Kulikově poli 

Historie

Letecký snímek pahorku Navan Fort

Věda

Přivrácenou stranu Měsíce možná zpočátku silně zahřívala rozpálená Země. Nemohlo by jít o příčinu odlišného geologického vývoje obou jeho polokoulí?

Vesmír
Zajímavosti

Po vítězství u Kurska se Abdulin zúčastnil bojů u řeky Dněpr a koncem listopadu 1943 utrpěl u Znaměnky vážné zranění.

Válka

Ženské a mužské mozky se v průběhu orgasmu chovají téměř stejně. Skenování mozků pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické resonance (MR) ukázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svou aktivitu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907