Archeologové objevili nové město v místech, kde vznikla pověst o Eldorádu

24.10.2019 - Stanislav Mihulka

Laserové snímkování v severní Kolumbii odhalilo pozůstatky doposud neznámého předkolumbovského města. Mohlo by jít o bájné Eldorádo

<p>Ztracené město neboli Ciudad Perdida v Kolumbii</p>

Ztracené město neboli Ciudad Perdida v Kolumbii


Reklama

V 16. a 17. století žila celá Evropa touhou objevit v jižní Americe bájné Eldorádo (El Dorado), což mělo být město plné zlata. Pátralo po něm mnoho dobyvatelů a cestovatelů, mezi nimi například španělský conquistador a cestovatel Gonzalo Jimenéz de Quesada, bájné zlaté město ale nikdy objeveno nebylo. Odborníci se dnes spíše přiklánění k názoru, že šlo od začátku o omyl – Eldorádo podle nich nebylo město, nýbrž rituál, během kterého byl náčelník při korunovaci posypán zlatým prachem. Podle některých verzí mohlo jít i o označení samotného korunovaného náčelníka.

Legenda o Eldorádu

Marné pátrání po Eldorádu ale na druhou stranu přineslo řadu zajímavých zeměpisných i archeologických objevů. V sedmdesátých letech 20. století bylo například v Kolumbii objeveno Ztracené město neboli Ciudad Perdida, které je jednou z nejvýznamnějších předkolumbovských památek v celé oblasti. Právě tam někde se zřejmě zrodila legenda o Eldorádu.

TIP: Mayská civilizace významně měnila prostředí a klima již před tisíci lety

LiDARem vyzbrojení archeologové si nedávno připsali významný úspěch, když s pomocí této převratné laserové technologie objevili v této oblasti na severu Kolumbie další, doposud neznámé předkolumbovské město. Stejně jako v případě Ciudad Perdida ani toto město prý rozhodně není ze zlata, a to ani v nejmenším. To ale samozřejmě neznamená, že jeho obyvatelé nemohli mít zlaté šperky či další předměty, které archeologové mohou časem objevit. Zda přece jen jde o bájné Eldorádo snad ukáže až další průzkum.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Dwayne Reilander / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

To, že člověk využívá pouze 10 % kapacity svého mozku, je dávno vyvráceným mýtem. Smysly jsou však stále trochu záhadou…

Zajímavosti
Revue

Sametová revoluce

Historie

Přistávací modul mise Apollo 12

Vesmír

V okolí Arnhemu odpočívali vojáci II. tankového sboru SS, kteří postupně britské výsadkáře odrazili

 

Válka

Ptačí mumie byly nabízeny jako obětiny pro boha Thovta.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907