Archeologové objevili v bolívijské džungli sídelní komplex lidí kultury Casarabe

28.05.2022 - Stanislav Mihulka

V bolivijské džungli, skryté pod zdánlivě neprostupnou vegetací, se archeologům podařilo objevit rozlehlé ruiny amazonských osad, které byly kdysi domovem domorodé zemědělské společnosti se zálibou v kosmologii.

<p>Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. Prümers, CC BY 4.0) </p>

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. Prümers, CC BY 4.0) 


Reklama

Dnes už víme, že velké části dnešní Amazonie byly v minulých staletích a tisíciletích osídlené dávnými civilizacemi a současný prales tam vyrostl na ruinách tehdejších sídel a farem, které tak pečlivě ukryl před našimi zraky. Archeologové vybavení moderními přístroji ale pronikají do nitra amazonských pralesů a objevují tam pozůstatky těchto dávných civilizací.

Heiko Prümers z Německého archeologického institutu a jeho kolegové vybavili vrtulníky laserovým systémem pro dálkový průzkum LiDAR a s jeho pomocí prohledávali džungli v západní části Amazonie, na severu Bolívie. Badatelé prostudovali celkem 26 lokalit osídlených dávnou kulturou Casarabe, která v této oblasti prosperovala zhruba mezi lety 500 a 1 400 našeho letopočtu.

Dávné osídlení v dnešní džungli

Pod pralesním porostem se nachází rozsáhlá síť sídel a komunikací, které je spojují. Nacházejí se mezi nimi četné ceremoniální stavby a mohyly, v některých případech šlo o pyramidy, které se původně tyčily do výšek přesahujících 20 metrů. Badatelé se zaměřili zejména na dvě velká osídlení na lokalitách Cotoco a Landívar, která byla spojená kilometry dlouhými komunikacemi s řadou dalších menších sídel.

Pozůstatky osídlení na lokalitě Cotoca (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Odborníci si dříve mysleli, že chudé tropické půdy, jaké se nacházejí v této oblasti, nemohly uživit početné populace vyspělejších městských civilizací. Ukazuje se ale, že lidé kultury Casarabe byli zdatnými zemědělci, kteří proměnili sezónně zaplavovaná území v produktivní krajinu. Ta jim pak  dokázala poskytovat dostatečnou obživu.

TIP: Aguada Fenix: V Mexiku objevili nejstarší a zároveň největší monument Mayů

„Naše výsledky vyvracejí argumenty, že západní Amazonie byla v předhispánských dobách jen řídce osídlena,“ tvrdí Heiko Prümers. Zjištění archeologů podle něj naopak dokládají, že lidé kultury Casarabe vybudovali vysoce integrovaný, souvislý a hustý systém osídlení.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907