Archeologové objevili v egyptském chrámu faraonské sfingy a sochy bohyně války

28.01.2022

Zádušní chrám Amenhotepa III. vydal další skvostné artefakty starověkého Egypta. Archeologové objevili sfingy faraona a sochy bohyně války Sachmet

<p>Vlevo hlava jedné ze sfing <strong>Amenhotepa III.</strong>, vpravo jedna z objevených soch bohyně války <strong>Sachmet</strong>.</p>

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.


Reklama

Amenhotep III., který vládl v letech 1390–1353 př. n. l., byl jedním z nejvýznamnějších faraonů 18. dynastie starověkého Egypta. Jeho vláda se vyznačovala mírem a prosperitou. Je známý především jako veliký stavitel, přičemž nejvýznamnější stavbou, kterou nechal postavit, byl jeho vlastní zádušní chrám v západních Thébách.

Právě v tomto zádušním chrámu v Thébách tým egyptských a německých archeologů, který vede Hourig Sourouzian, nedávno objevil dvě veliké sfingy z vápence, které představují Amenhotepa III. Sfingy původně měřily asi osm metrů. Vykopávky byly součástí projektu „Colossi of Memnon and Amenhotep III Temple Conservation Project“, který byl zahájen v roce 1998.

Lví bohyně války

Archeologové na místě nalezli i tři velmi dobře zachovalé sochy divoké bohyně války Sachmet, znázorněné jako postava s ženským tělem a lví hlavou. Tato bohyně bývala často spojována s panovníky Egypta, jako zosobnění jejich ochrany a božské moci. Postupem času se stala i velmi destruktivní bohyní války, která ale také přinášela vítězství. Amenhotep III. nechal k její poctě vytvořit velké množství soch.

TIP: Vědci poprvé po 3 000 letech digitálně „rozbalili“ mumii faraona Amenhotepa I.

„V zádušním chrámu Amenhotepa III. se nacházelo velké množství soch, dekorací na zdech a dalších ozdobných prvků, než byl tento chrám těžce zasažen devastujícím zemětřesením asi v roce 1200 př. n. l.," okomentoval objev Hourig Sourouzian. Nalezené sochy by se měly po důkladném prozkoumání vrátit na původní místa v zádušním chrámu. 

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907