Archeologové objevili v Iráku 2 000 let starou pevnost: Může jít o ztracené město Natounia

22.07.2022 - Stanislav Mihulka

Horská pevnost Rabana-Merquly na severovýchodě Iráku je zřejmě dávným městem Natounia, které bylo před 2 000 lety součástí Parthské říše

<p>Zbytky opevnění pevnosti Rabana-Merquly. <em>(foto: Rabana-Merquly Archaeological Project, CC0)</em></p>

Zbytky opevnění pevnosti Rabana-Merquly. (foto: Rabana-Merquly Archaeological Project, CC0)


Reklama

V pohoří Zagros, na území guvernorátu Sulejmánie v iráckém Kurdistánu, se nacházejí pozůstatky dávného osídlení a opevnění, známé jako horská pevnost Rabana-Merquly. Zhruba před 2 000 lety šlo o jedno z regionálních center Parthské říše. Archeologové se na základě nových průzkumů v této oblasti domnívají, že šlo o víc než jen o obyčejnou pevnost.

Jak uvádí nová studie publikovaná v magazínu Antiquity, nové vykopávky a letecké mapování s využitím dronů nasvědčují, že pevnost Rabana-Merquly ve skutečnosti představuje ztracené město Natounia, známé též jako Natounissarokerta. Nachází se zde čtyři kilometry dlouhá zeď opevnění, propracované skalní reliéfy a také náboženský komplex s chrámy, které byly zřejmě zasvěceny zarathuštrické bohyni Anáhitá.

Město říše Parthů

Značné úsilí, které tehdejší obyvatelé vynaložili na plánování, stavbu a údržbu stavby této velikosti ukazuje, že šlo o sídlo významné pro říši,“ vysvětluje archeolog Michael Brown z německé Heidelbergské univerzity. S kolegy mají podezření, že objevené místo je skutečně dávná Natounia, město, které své jméno odvozovalo od Natounissara, zakladatele královské dynastie v Adiabene, klientském státě Parthské říše. 

TIP: Extrémní sucho odkrylo na břehu řeky Tigris dávné město doby bronzové

Město Natounia bylo až doposud známé pouze několika mincí, objevených v dávném městě Nisibis, na území dnešního jihovýchodního Turecka. Tyto mince zřejmě byly raženy v první polovině prvního století před naším letopočtem, což zhruba odpovídá stáří opevnění na lokalitě Rabana-Merquly.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907