Archeologové objevili v Iráku 2 000 let starou pevnost: Může jít o ztracené město Natounia

Horská pevnost Rabana-Merquly na severovýchodě Iráku je zřejmě dávným městem Natounia, které bylo před 2 000 lety součástí Parthské říše

22.07.2022 - Stanislav Mihulka



V pohoří Zagros, na území guvernorátu Sulejmánie v iráckém Kurdistánu, se nacházejí pozůstatky dávného osídlení a opevnění, známé jako horská pevnost Rabana-Merquly. Zhruba před 2 000 lety šlo o jedno z regionálních center Parthské říše. Archeologové se na základě nových průzkumů v této oblasti domnívají, že šlo o víc než jen o obyčejnou pevnost.

Jak uvádí nová studie publikovaná v magazínu Antiquity, nové vykopávky a letecké mapování s využitím dronů nasvědčují, že pevnost Rabana-Merquly ve skutečnosti představuje ztracené město Natounia, známé též jako Natounissarokerta. Nachází se zde čtyři kilometry dlouhá zeď opevnění, propracované skalní reliéfy a také náboženský komplex s chrámy, které byly zřejmě zasvěceny zarathuštrické bohyni Anáhitá.

Město říše Parthů

Značné úsilí, které tehdejší obyvatelé vynaložili na plánování, stavbu a údržbu stavby této velikosti ukazuje, že šlo o sídlo významné pro říši,“ vysvětluje archeolog Michael Brown z německé Heidelbergské univerzity. S kolegy mají podezření, že objevené místo je skutečně dávná Natounia, město, které své jméno odvozovalo od Natounissara, zakladatele královské dynastie v Adiabene, klientském státě Parthské říše. 

TIP: Extrémní sucho odkrylo na břehu řeky Tigris dávné město doby bronzové

Město Natounia bylo až doposud známé pouze několika mincí, objevených v dávném městě Nisibis, na území dnešního jihovýchodního Turecka. Tyto mince zřejmě byly raženy v první polovině prvního století před naším letopočtem, což zhruba odpovídá stáří opevnění na lokalitě Rabana-Merquly.


Další články v sekci