Archeologové odkryli v Izraeli luxusní biblickou toaletu i s osvěžovačem vzduchu

08.10.2021 - Stanislav Mihulka

Archeologové objevili 2700 let starou toaletu v izraelském Městě Davidově. Podle badatelů šlo o symbol luxusu zřejmě bohatého a vlivného člověka

<p>Odkrytá toaleta v Jeruzalémě ze 7. století př. n. l. </p>

Odkrytá toaleta v Jeruzalémě ze 7. století př. n. l. 


Reklama

Toalety v dnešní době považujeme za zcela běžnou součást vybavení domácnosti, kterou si v západních zemích může dovolit prakticky každý. Ve starověku to ale bylo úplně jiné. Toalety, natož ty soukromé, byly vzácné a představovaly symbol bohatství, postavení a prestiže

Izraelští archeologové nedávno jednu takovou toaletu odkryli v Městě Davidově, nejstarší čtvrti Jeruzaléma. Toaleta byla používána v 7. století před naším letopočtem, tedy v biblické „době královské“. Jak říká vedoucí vykopávek Yaakov Billig z Izraelského památkového úřadu, vlastnictví soukromé toalety bylo podle dávných rabínů považováno za typické pro nejbohatší elitu.

Archeologie toalety

Toaleta byla nalezena v pozůstatcích koupelny, kde byla vytesána z vápence. Pod toaletou badatelé odkryli velký septik. Moderní septiky nepatří mezi populární objekty, ale v případě archeologických vykopávek je to přesně naopak. V tomto případě septik ukrýval řadu nálezů, které prozrazují zajímavé informace o životě tehdejší doby. 

TIP: Archeologové objevili 3200 let starou egyptskou pevnost z časů Samsona a Dalily

V dávné koupelně se rovněž podařilo nalézt zbytky velkého množství malých nádobek. Podle archeologů zřejmě obsahovaly aromatické oleje či kadidlo a fungovaly jako starověké osvěžovače vzduchu. Jak je vidět, i luxusní starověké toalety měly problémy s nelibým zápachem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Legendárních Devět křížů, nacházejících se v katastru obce Lesní Hluboké.

Historie

Království Tonga v Oceánii se doslova otřáslo v základech: Erupce podmořského vulkánu totiž rozmetala jeden z jeho ostrovů.

Věda
Zajímavosti

Nepřítomný pohled v očích amerického mariňáka, který prošel vietnamskou válkou.

Válka
Zajímavosti

Jeden z úlomků meteoritu Hypatia.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907