Archeologové v Japonsku objevili nejstarší známou lidskou oběť žraloka

Před třemi tisíci lety se u pobřeží japonského ostrova Honšú setkal muž se žralokem. Pro člověka to nedopadlo dobře. Badatelé na jeho ostatcích napočítali téměř 800 poranění...

29.06.2021 - Stanislav Mihulka



Útoky žraloků na lidi jsou dnes naštěstí vzácné. A v minulosti to zřejmě nebylo jiné. Když už ale k takovému útoku dojde, mohou být následky takového setkání velmi vážné. Potvrzuje to i nedávný nález na pohřebišti, které odkrývají archeologové na lokalitě Tsukumo, nacházející se na jihozápadě japonského ostrova Honšú.

Archeologové zde v hrobě označeném Tsukumo 24 vykopali kostru dospělého muže, který byl pohřben asi před třemi tisíci lety. Tento muž byl podle všeho fatálně zraněn žralokem, a to ve značně děsivém rozsahu. Části jeho těla zcela chybí a na těch zbývajících badatelé pomocí rentgenové výpočetní tomografie objevili zhruba 790 poranění, která odpovídají smrtícím žraločím zubům.

TIP: Kostra z pláže v Herculaneu možná patří vojákovi z Pliniovy záchranné mise

Kromě toho, že jde o zajímavý archeologický objev, je dotyčný muž nejstarší známou obětí útoku žraloka. Předchozího držitele tohoto nepříliš lákavého rekordu přitom překonává o celých tisíc let.

Poranění odpovídají tomu, že muž byl ve chvíli útoku naživu. Ale nejspíš ne nadlouho. Z rozsahu zranění je víceméně jasné, že oběť zahynula přímo během útoku. Pachatelem byl podle badatelů zřejmě žralok tygří (Galeocerdo cuvier) nebo žralok bílý (Carcharodon carcharias). Oba dva se běžně vyskytují v dané oblasti a oba také útočí na lidi, i když jde spíše o výjimečné situace.


Další články v sekci