Archeologové v Japonsku objevili nejstarší známou lidskou oběť žraloka

29.06.2021 - Stanislav Mihulka

Před třemi tisíci lety se u pobřeží japonského ostrova Honšú setkal muž se žralokem. Pro člověka to nedopadlo dobře. Badatelé na jeho ostatcích napočítali téměř 800 poranění...


Reklama

Útoky žraloků na lidi jsou dnes naštěstí vzácné. A v minulosti to zřejmě nebylo jiné. Když už ale k takovému útoku dojde, mohou být následky takového setkání velmi vážné. Potvrzuje to i nedávný nález na pohřebišti, které odkrývají archeologové na lokalitě Tsukumo, nacházející se na jihozápadě japonského ostrova Honšú.

Archeologové zde v hrobě označeném Tsukumo 24 vykopali kostru dospělého muže, který byl pohřben asi před třemi tisíci lety. Tento muž byl podle všeho fatálně zraněn žralokem, a to ve značně děsivém rozsahu. Části jeho těla zcela chybí a na těch zbývajících badatelé pomocí rentgenové výpočetní tomografie objevili zhruba 790 poranění, která odpovídají smrtícím žraločím zubům.

TIP: Kostra z pláže v Herculaneu možná patří vojákovi z Pliniovy záchranné mise

Kromě toho, že jde o zajímavý archeologický objev, je dotyčný muž nejstarší známou obětí útoku žraloka. Předchozího držitele tohoto nepříliš lákavého rekordu přitom překonává o celých tisíc let.

Poranění odpovídají tomu, že muž byl ve chvíli útoku naživu. Ale nejspíš ne nadlouho. Z rozsahu zranění je víceméně jasné, že oběť zahynula přímo během útoku. Pachatelem byl podle badatelů zřejmě žralok tygří (Galeocerdo cuvier) nebo žralok bílý (Carcharodon carcharias). Oba dva se běžně vyskytují v dané oblasti a oba také útočí na lidi, i když jde spíše o výjimečné situace.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907