Archeologové zřejmě našli místo, kde byl odsouzen k smrti Jan Křtitel

09.01.2021 - Stanislav Mihulka

Vykopávky v jordánském Machairúsu odkryly místo, kde zřejmě stál trůn Héródése Antipy – vládce, který nechal popravit Jana Křtitele


Reklama

Bible i starověký historik Flavius Iosephus popisují osud Jana Křtitele jako proroka a asketického kazatele z 1. století, který prováděl křty v řece Jordán. Jedním z mnoha lidí, kteří tímto rituálem prošli měl být i sám Ježíš Kristus.

Vlivu Jana Křtitele se ale začal obávat tetrarcha Héródés Antipas, vládce Galileje a Perey v rámci uspořádání Herodovské tetrarchie v Judeji. Kazatel totiž zřejmě kritizoval i jeho samotného.

Kvůli tomu, anebo možná kvůli přání princezny Salome, která si podle Nového zákona vyžádala hlavu kazatele za tanec, nechal Héródés Antipas Jana Křtitele popravit kolem roku 29 našeho letopočtu. K popravě mělo dojít v pevnosti Machairús, která se nachází poblíž Mrtvého moře, na území dnešního Jordánska. Vládce se obával, že by poprava oblíbeného kazatele mohla rozdmýchat nepokoje.

TIP: V biblické pevnosti na Golanských výšinách archeologové objevili rohaté postavy

Archeologové projektu Machaerus Excavations and Surveys at the Dead Sea, které vedl Győző Vörös, již v roce 1980 objevili v troskách pevnosti Machairús nádvoří, kde se mohly odehrát scény související s odsouzením Jana Křtitele. Nedávno zde nalezli i místo, kde podle nich stál trůn Héródése Antipy, což potvrzuje reálný základ biblického příběhu. Jak to v podobných případech bývá, odborníci jsou rozpolceni. Někteří z nich souhlasí se závěry archeologů projektu Machaerus, jiní jsou k nim skeptičtí.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Győző Vörös

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907