Archeologové zřejmě objevili ztracený klášter mercijské královny Cynethryth

04.09.2021 - Stanislav Mihulka

Na území bývalého raně středověkého království Mercie byl nejspíše nalezen klášter mimořádně mocné a vlivné královny Cynethryth, která po smrti manžela a krále Offy měla být jeho představenou

<p>Vykopávky považované za klášter královny Cynethryth. Vpravo mince znázorňující Cynethryth, nalezené na jiném místě v Severním Yorkshiru. </p>

Vykopávky považované za klášter královny Cynethryth. Vpravo mince znázorňující Cynethryth, nalezené na jiném místě v Severním Yorkshiru. 


Reklama

Ve druhé polovině 8. století vládl v Mercii, na území dnešní Anglie, anglosaský král Offa z Mercie. V tehdejší neklidné a násilné době se na jeho vládě podílela královna Cynethryth, která byla podle všeho mocná, vlivná a v mnoha ohledech výjimečná. Dokládá to například skutečnost, že některé mince z období Offovy vlády nezobrazují jen Offu, ale i Cynethryth.

Podle Gabora Thomase z britské University of Reading byla Cynethryth fascinující osobností. V té době bylo zcela výjimečné, že by žena dosáhla tak vysokého postavení a vlivu. Když například Karel Veliký psal dopis panovníkovi Mercie, adresoval jej Offovi i Cynethryth současně, což bylo zcela nevídané. Původ Cynethryth není úplně jasný, ale zřejmě pocházela ze širší mercijské královské rodiny. 

TIP: Nefalšovaná archeologická záhada: Kdo je pohřbený na Sutton Hoo?

Podle dochovaných historických záznamů král Offa zemřel v červenci 796. Královna Cynethryth poté složila řeholní slib a stala se představenou kláštera, který se ale vytratil z historie. Thomas a jeho tým věří, že klášter královny Cynethryth konečně našli – v Cookhamu, hrabství Berkshire, vedle soudobého kostela. Dávný klášter tvořilo několik dřevěných budov. Archeologové tam našli celou řadu artefaktů, včetně šperků a okenního skla. To podle badatelů ukazuje na to, že klášter vedl někdo vysoce postavený, zřejmě zmíněná královna Cynethryth.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907