Archeologové zřejmě objevili ztracený klášter mercijské královny Cynethryth

04.09.2021 - Stanislav Mihulka

Na území bývalého raně středověkého království Mercie byl nejspíše nalezen klášter mimořádně mocné a vlivné královny Cynethryth, která po smrti manžela a krále Offy měla být jeho představenou

<p>Vykopávky považované za klášter královny Cynethryth. Vpravo mince znázorňující Cynethryth, nalezené na jiném místě v Severním Yorkshiru. </p>

Vykopávky považované za klášter královny Cynethryth. Vpravo mince znázorňující Cynethryth, nalezené na jiném místě v Severním Yorkshiru. 


Reklama

Ve druhé polovině 8. století vládl v Mercii, na území dnešní Anglie, anglosaský král Offa z Mercie. V tehdejší neklidné a násilné době se na jeho vládě podílela královna Cynethryth, která byla podle všeho mocná, vlivná a v mnoha ohledech výjimečná. Dokládá to například skutečnost, že některé mince z období Offovy vlády nezobrazují jen Offu, ale i Cynethryth.

Podle Gabora Thomase z britské University of Reading byla Cynethryth fascinující osobností. V té době bylo zcela výjimečné, že by žena dosáhla tak vysokého postavení a vlivu. Když například Karel Veliký psal dopis panovníkovi Mercie, adresoval jej Offovi i Cynethryth současně, což bylo zcela nevídané. Původ Cynethryth není úplně jasný, ale zřejmě pocházela ze širší mercijské královské rodiny. 

TIP: Nefalšovaná archeologická záhada: Kdo je pohřbený na Sutton Hoo?

Podle dochovaných historických záznamů král Offa zemřel v červenci 796. Královna Cynethryth poté složila řeholní slib a stala se představenou kláštera, který se ale vytratil z historie. Thomas a jeho tým věří, že klášter královny Cynethryth konečně našli – v Cookhamu, hrabství Berkshire, vedle soudobého kostela. Dávný klášter tvořilo několik dřevěných budov. Archeologové tam našli celou řadu artefaktů, včetně šperků a okenního skla. To podle badatelů ukazuje na to, že klášter vedl někdo vysoce postavený, zřejmě zmíněná královna Cynethryth.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907