Astronomové objevili masivní protokupu galaxií z časů raného vesmíru

24.06.2022 - Stanislav Mihulka

Vědcům, pracujícím na antarktické stanici Amundsen–Scott, se podařilo zachytit mimořádně vzdálenou potokupu galaxií s intenzivní tvorbou hvězd. Dělí ji od nás 12 miliard světelných let.

<p>Teleskop <strong>South Pole Telescope</strong>, s jehož pomocí vědci vzdálenou protokupu objevili, se nachází na polární stanici Amundsen–Scott v Antarktidě. Jde o třetí generaci teleskopu s vysokým rozlišením.</p>

Teleskop South Pole Telescope, s jehož pomocí vědci vzdálenou protokupu objevili, se nachází na polární stanici Amundsen–Scott v Antarktidě. Jde o třetí generaci teleskopu s vysokým rozlišením.


Reklama

Ve vesmíru pozorujeme ohromné množství galaxií. Většina z nich není jen tak náhodně rozmístěná v kosmickém prostoru, ale je součástí nějaké kupy galaxií. V jedné kupě přitom může být asi 100 až 1 000 galaxií. Kupy galaxií vznikaly už ve velmi mladém vesmíru, nicméně příliš mnoho toho o nich zatím nevíme.

Tým astronomů, který vedl Ryley Hill z kanadské Univerzity Britské Kolumbie, nedávno odhalil (proto)kupu galaxií, označenou jako SPT2349−56, která je opravdu hodně daleko. Dělí ji od nás více než 12 miliard světelných let. Badatelé ji vystopovali s pomocí 10metrového antarktického teleskopu South Pole Telescope, v oblasti submilimetrového záření, které je součástí dlouhého infračerveného záření.

Extrémní hvězdná porodnice

V této protokupě je možné rozlišit minimálně 30 galaxií, které jasně září v submilimetrové oblasti spektra a desítky dalších aktivních galaxií. Ukázalo se, že SPT2349−56 je jedním z nejaktivnějších komplexů ve vesmíru, pokud jde o tvorbu nových hvězd. Objevitelé odhadují, že zde vzniká (tedy vlastně před 12 miliardami let vznikalo) více než 10 tisíc nových hvězd za jeden pozemský rok.

TIP: Mohutný teleskop GranTeCan objevil největší kupu galaxií mladého vesmíru

Vědci ale bohužel neznají hmotnost této rané kupy galaxií. Proto není možné s jistotou určit, zda intenzivní tvorba hvězd vychází z nějakých specifických mechanismů, anebo je prostě daná tím, že pozorovaná kupa galaxií je ve skutečnosti extrémně velká.

Nepřímé doklady naznačují, že pravděpodobnější je druhá z možností a že v této kupě vznikají hvězdy podobnou rychlostí jako v bližším vesmíru. Hill s kolegy na základě pozorování odhadují, že galaxie v centru této protokupy v relativně krátké době splynou do veliké a jasné galaxie. Podobné poznatky přispívají k pochopení doposud nejasného průběhu vývoje kup galaxií.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907