Astronomové poprvé vystopovali obrysy hvězdy rozervané černou dírou

30.04.2021 - Stanislav Mihulka

Pozorování události, při níž došlo k roztrhání hvězdy supermasivní černou dírou potvrdilo, že scénáře označované jako ‚špagetifikace‘ hvězd jsou skutečností.

<p>Hvězda roztržená černou dírou</p>

Hvězda roztržená černou dírou


Reklama

Většina hvězd ve vesmíru umírá „přirozenou smrtí“. Spotřebují hvězdné palivo a podle své velikosti vychladnou, nafouknou se anebo divoce explodují. Najdou se ale i výjimky. V centrální části galaxií se nacházejí supermasivní černé díry, které mohou hvězdu zlikvidovat i jinak – podstatně drastičtějším způsobem.

Pokud se neopatrná hvězda dostane příliš blízko supermasivní černé díře, extrémní gravitace může hvězdu roztrhat a vtáhnout do singularity. Oficiálně se tomu říká událost slapového narušení(TDE, podle anglického Tidal Disruption Event), astronomové tyto situace označují jako ‚špagetifikace‘ hvězdy.

Pozorování špagetifikované hvězdy

Odborníci už delší dobu detekují výtrysky záření z oblasti supermasivních černých děr. Podle všeho jde o projevy špagetifikace hvězd, které jsou požírány singularitou. Donedávna se ale nepodařilo pozorovat vlastní „siluety“ materiálu hvězd, který putuje do nitra supermasivní černé díry. 

TIP: Zažívací potíže ve vesmíru: Přejídání škodí i supermasivním černým dírám

Změnil to tým, který vedl Giacomo Cannizzaro z institutu SRON Netherlands Institute for Space Research a Radboud University. Vědci analyzovali spektrum záření události slapového narušení s označením AT 2019dsg. Podařilo se jim detekovat specifické absorpční čáry tohoto spektra, když detailně zkoumali záření z oblasti jednoho z pólů černé díry. Tyto rysy spektra záření odpovídají tomu, že kolem dotyčné černé díry je vícekrát kolem dokola namotán materiál čerstvě roztržené hvězdy. Je to tedy pořádně dlouhá špageta.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907