Astronomové prozkoumali magnetické pole sluneční korony

08.06.2020 - Stanislav Mihulka

Snímky Slunce pořízené za úplných zatmění, posloužily k výzkumu magnetického pole koróny

<p>Sluneční koróna bývá viditelná pouhým okem během úplných zatmění Slunce.</p>

Sluneční koróna bývá viditelná pouhým okem během úplných zatmění Slunce.


Reklama

Sluneční koróna je sice velice řídká, ale zároveň žhne ohromujícími teplotami, které se pohybují mezi 1 a 6 miliony kelvinů. Zatím není jasné, co tyto velmi vysoké teploty vyvolává. Koróna září asi jako Měsíc v úplňku, ale vzhledem k záření samotného Slunce není za normálních okolností lidským okem viditelná. Příležitost k pozorování koróny se naskytne jen když dojde k úplnému zatmění Slunce.

Pozorování za úplných zatmění Slunce využil i Bejnamin Boe se svými kolegy v novém výzkumu. Analyzovali pozorování sluneční koróny, která byla pořízená během 14 úplných zatmění Slunce za posledních dvacet let. Jako první na světě využili takové snímky ke studiu magnetického pole koróny Slunce.

TIP: Sluneční koróna je větší, než se myslelo. Sahá až 8 milionů kilometrů daleko

Vědci zjistili, že magnetické pole je mnohem rozsáhlejší a strukturovanější, než jsme si doposud mysleli. Běžně zasahuje do vzdálenosti větší než 4 průměry Slunce a nikoliv jen 2,5 průměry Slunce, jak se odborníci domnívali. Také se výrazně mění v čase, v průběhu slunečního cyklu. Během období minimální aktivity Slunce je magnetické pole koróny uspořádané mezi póly a rovníkem Slunce. Během maxim sluneční aktivity je toto magnetické pole mnohem méně uspořádané.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907