Atmosféra horkého jupiteru WASP-121b je plná vypařených kovů

12.10.2020 - Stanislav Mihulka

Planeta WASP-121b je rozžhavená na teploty 2 500 až 3 000 °C. Její atmosféra obsahuje vanad, železo, chrom, vápník, sodík, hořčík a nikl

<p>Rozžhavený jupiter WASP-121b</p>

Rozžhavený jupiter WASP-121b


Reklama

Exoplaneta WASP-121b, vzdálená asi 850 světelných let, kterou pozorujeme v souhvězdí Lodní zádě, je pořádně rozžhavený horký jupiter. Svou hvězdu spektrální třídy F, tedy o něco větší a žhavější než Slunce, obíhá tak blízko, že jeden oběh stihne za 1,275 dne. Kvůli těsné blízkosti žhavé hvězdy panují na přivrácené straně planety extrémní teploty 2 500 až 3 000 °C.

Pro astronomy je tento relativně blízký ultrahorký jupiter zajímavým objektem k výzkumu. A stále je tam co objevovat. Jens Hoeijmakers ze švýcarského výzkumného centra National Centre of Competence in Research PlanetS a jeho kolegové analyzovali data, která nasbíral ze záření systému WASP-121 spektrograf HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher), instalovaný na teleskopu Observatoře La Silla v Chile.

Atmosféra plná kovů

Badatelé detekovali v atmosféře této žhavé planety přinejmenším sedm různých kovů v plynném skupenství. A jejich sestava byla rozhodně zajímavá. V poměrně hojném množství se v atmosféře exoplanety vyskytuje vanad, který je jinak spíše vzácností. Kromě vanadu se v atmosféře WASP-121b vyskytují železo, chrom, vápník, sodík, hořčík a nikl. Za zvláštní vědci považují i absenci titanu.

TIP: Předpověď počasí na exoplanetě HAT-P-7b: Oblačno, občas rubíny nebo safíry

Díky podobným detailním analýzám složení atmosfér exoplanet mohou odborníci rekonstruovat chemické procesy, k nimž tam zřejmě dochází. Mnohé z těchto planet jsou pro nás velmi exotické světy, s jakými nemáme ve Sluneční soustavě přímou zkušenost. Zkoumání jejich atmosfér je jednou z možnost, jak jim můžeme více porozumět.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907