Autonomní minihelikoptéra NASA otevře pro průzkum mimozemskou oblohu

Má smysl vysílat průzkumné helikoptéry na cizí planety? Odpověď má přinést projekt Mars Helicopter

26.03.2019 - Stanislav Mihulka



Přípravy na misi nového amerického roveru Mars 2020 jsou v plném proudu. Pokud se něco nepokazí, nový rover by měl přistát na povrchu Marsu v únoru 2021. A spolu s ním i pozoruhodná autonomní minihelikoptéra Mars Helicopter.

Od této helikoptéry se nečekají žádné zázraky. Jde vlasně o malý demonstrační model, který by měl uskutečnit několik krátkých letů nebo možná spíše jen skoků v řídké atmosféře Marsu, při nichž by minihelikoptéra měla dosáhnout výšky maximálně 16,5 metru.

Stroj neponese žádné složité vědecké přístroje, přesto je úspěch či neúspěch projektu velmi důležitý. Pokud Mars Helicopter uspěje, podstatně se tím rozšíří pole působnosti pro budoucí průzkumné mise na cizí světy.

Průzkumné helikoptéry pro cizí světy

Náš průzkum Mars a dalších těles Sluneční soustavy je totiž doposud omezený na povrch těchto světů a obvykle jenom na velmi malé oblasti. Průzkumné helikoptéry a jim podobné autonomní stroje by přitom mohly udělat pro vesmírný průzkum spoustu užitečné práce.

TIP: Zrak jako ostříž: Příští rover NASA bude mít skoro dva tucty kamer

Mars Helicopter váží asi 1,8 kilogramu a velikostí zhruba odpovídá míči na softball. Let v náročném prostředí mu mají zajistit 2 rotory o délce 1,2 metru, které budou svištět rychlostí 2 400 otáček za minutu, tedy asi desetkrát rychleji, než rotory helikoptér na Zemi. Minihelikoptéra je vybavená avionikou, komunikačními systémy, malým solárním panelem, nabíjitelnými lithium-iontovými bateriemi, ohřívači pro elektroniku a navigační kamerou. Na palubě nemá žádné vědecké přístroje, jen barevnou kameru s vysokým rozlišením. 

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    NASA / JPL


Další články v sekci