Bakterie rezistentní na antibiotika mají v sobě vodní ptáci po celém světě

19.11.2018 - Stanislav Mihulka

Nebezpečné bakterie odolné vůči antibiotikům vědci objevili i ve střevech tučňáků z Antarktidy


Reklama

Intenzivní používání antibiotik v medicíně a v neposlední řadě také v zemědělství vedlo k masivnímu rozšíření bakterií, které jsou vůči antibiotikům odolné. V dnešní době se s těmito bakteriemi můžeme setkat prakticky po celém světě. Potvrzuje to i nový výzkum mezinárodního týmu vědců.

Badatelé zkoumali mikroflóru vybraných vodních ptáků. Zjišťovali přitom, zda bakterie v těchto ptácích mají ve svých buňkách geny pro rezistenci vůči antibiotikům. Do svého výzkumu zahrnuli celkem 110 vodních ptáků, od kachen žijících ve vodě čističek odpadních vod v Austrálii, až po tučňáky v Antarktidě, kteří žijí v místech poblíž lidských základen.

TIP: Bakterie izolované v podzemí miliony let jsou rezistentní vůči 18 antibiotikům

Ukázalo se, že bakterie s geny pro rezistenci vůči antibiotikům mají v sobě vodní ptáci ze všech zkoumaných lokalit. Nejvíce těchto genů bylo v bakteriích trávicí soustavy kachen z čističek odpadních vod, ale rezistentní bakterie žijí i v tučňácích z Antarktidy. Jak je vidět, s bakteriálními rezistencemi musíme počítat i do budoucna a hledat alternativní způsoby léčby nebezpečných bakteriálních infekcí.

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907