Balijský Tanah Lot: Chrám pod hadí ochranou

06.02.2019 - Marek Telička

Chrám Tanah Lot u jihozápadního pobřeží indonéského ostrova Bali vděčí za svou existenci knězi Nirarthovi. Ten touto částí ostrova cestoval v 15. století a všimnul si malebně umístěné skalní formace uprostřed vln

<p>Samotný chrám je prý ochraňován legendárním obřím hadem</p>

Samotný chrám je prý ochraňován legendárním obřím hadem


Reklama

Nirartha se na ostrůvku uložil k odpočinku, aby zde strávil noc. Místním rybářům, kteří za ním později přijeli s dary, řekl, že by na ostrově měli postavit chrám. Prý totiž jde o svaté místo balijských mořských bohů.

TIP: Sopky indonéského souostroví: Ostrovy chvějící se země

Od té doby je chrám součástí zdejší mytologie a jedním z devíti směrových chrámů ostrova. Na úpatí skály žijí jedovatí mořští hadi, kteří údajně chrání místo před vetřelci a zlými duchy. Ještě mocnějšího ochránce však Tanah Lot má v legendárním obřím hadovi, který se prý zrodil z Nirarthova šátku.

Za to, že chrám můžeme stále obdivovat, vděčíme do značné míry japonské vládě. Když se totiž v roce 1980 začala bortit část skalní stěny, byla to právě japonská vláda, které Indonésanům nabídla pomocnou ruku a hlavně štědrou pomoc ve výši 130 milionů dolarů (téměř 3 miliardy korun). Přestože to na pohled není poznat, třetina skály prošla důkladnou renovací.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907