Výzkum britských vědců ukázal, že jedna z nejběžnějších dědičných nemocí může přinášet množství vážných komplikací. Prevence je přitom mimořádně jednoduchá – stačí darovat krev
Dědičná či hereditární hemochromatóza je geneticky podmíněná porucha hospodaření těla se železem. Projevuje se tím, že se u pacientů postupně ukládá nadbytečné železo v játrech, slinivce, srdci, kloubech i jinde. To má závažné důsledky pro zdraví a celkový stav, které se navíc během života postupně zhoršují. Často bývají zřetelné až v pokročilém věku.
Toto onemocnění působí skrytě, zvláště během mládí postižených. Postihuje ale jednoho člověka z 200 až 400, což dělá z dědičné hemochromatózy jednu z vůbec nejběžnějších genetických chorob. Podle nového výzkumu britských vědců a lékařů je navíc hemochromatóza podstatně škodlivější, než se doposud myslelo.
Britové zjistili, že dědičná hemochromatóza vede ke čtyřnásobnému riziku závažného onemocnění jater a zdvojnásobuje riziko revmatické artritidy. Rovněž zvyšuje riziko diabetu, chronických bolestí a tělesné slabosti. Muži s touto poruchou mají podstatně vyšší šanci, že zemřou na rakovinu jater.
TIP: Náhrada za antibiotika? Proti otravě krve budou bojovat magnetické částice
Dobrou zprávou je, že toto onemocnění lze poměrně snadno udržet v rozumných mezích. Stačí třikrát nebo čtyřikrát ročně darovat krev nebo si prostě jenom nechat část krve odebrat. Část přebytečného železa se tak dostane z těla ven a železo se pak mnohem méně ukládá ve tkáních a orgánech pacienta.
IFL Science, University of Exeter
ZajímavostiDopadnout na polštář
airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlostAirbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)