Blue Origin má za sebou další úspěšný test: Dopadl nad očekávání

Blue Origin včera úspěšně dokončil další z řady testů své znovupoužitelné rakety. Tentokrát šlo o test záchranného systému kabiny New Shepard

06.10.2016 - Martin ReichmanTest probíhal včera v západním Texasu. Od nosné části rakety se 45 sekund po startu odpojil záchranný modul a pomocí dvousekundového zážehu se přemístil do bezpečné vzdálenosti od nosné části. Poté pomocí padáků bezpečně přistál v oblaku prachu.

Překvapení na závěr

Test ovšem připravil také jedno překvapení a nutno podotknout že příjemné. Původní plány počítaly s tím, že při odpojení a následném zážehu dojde ke zničení nosné části rakety New Shepard. Nestalo se, ba co víc – nosná část rakety dokázala v poklidu přistát přibližně o tři minuty později. Jde o překvapivý úspěch, nosič totiž nebyl navržen tak, aby dokázal vydržet nápor raketového motoru kabiny.

Včerejší test byl v pořadí již pátý pro tento model rakety. Podle Blue Origin šlo o stejný kus, který dokázal přistát loni v listopadu, a poté svůj výkon ještě čtyřikrát zopakoval. Podle Jeffa Bezose šlo ale o definitivně poslední výlet této rakety. Po pěti úspěšných přistáních se nyní přesune do muzea.

  • Zdroj textu

    Blue Origin, space.com

  • Zdroj fotografií

    Blue Origin, YouTube


Další články v sekci