Blue Origin má za sebou další úspěšný test: Dopadl nad očekávání

06.10.2016 - Martin Reichman

Blue Origin včera úspěšně dokončil další z řady testů své znovupoužitelné rakety. Tentokrát šlo o test záchranného systému kabiny New Shepard

New Shepard -<p>Přistání záchranného modulu a nosné části rakety New Shepard</p>
New Shepard -

Přistání záchranného modulu a nosné části rakety New Shepard


Reklama

Test probíhal včera v západním Texasu. Od nosné části rakety se 45 sekund po startu odpojil záchranný modul a pomocí dvousekundového zážehu se přemístil do bezpečné vzdálenosti od nosné části. Poté pomocí padáků bezpečně přistál v oblaku prachu.

Překvapení na závěr

Test ovšem připravil také jedno překvapení a nutno podotknout že příjemné. Původní plány počítaly s tím, že při odpojení a následném zážehu dojde ke zničení nosné části rakety New Shepard. Nestalo se, ba co víc – nosná část rakety dokázala v poklidu přistát přibližně o tři minuty později. Jde o překvapivý úspěch, nosič totiž nebyl navržen tak, aby dokázal vydržet nápor raketového motoru kabiny.

Včerejší test byl v pořadí již pátý pro tento model rakety. Podle Blue Origin šlo o stejný kus, který dokázal přistát loni v listopadu, a poté svůj výkon ještě čtyřikrát zopakoval. Podle Jeffa Bezose šlo ale o definitivně poslední výlet této rakety. Po pěti úspěšných přistáních se nyní přesune do muzea.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Blue Origin, space.com

  • Zdroj fotografií: Blue Origin, YouTube

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907