Blue Origin má za sebou další úspěšný test: Dopadl nad očekávání

06.10.2016 - Martin Reichman

Blue Origin včera úspěšně dokončil další z řady testů své znovupoužitelné rakety. Tentokrát šlo o test záchranného systému kabiny New Shepard

New Shepard -<p>Přistání záchranného modulu a nosné části rakety New Shepard</p>
New Shepard -

Přistání záchranného modulu a nosné části rakety New Shepard


Reklama

Test probíhal včera v západním Texasu. Od nosné části rakety se 45 sekund po startu odpojil záchranný modul a pomocí dvousekundového zážehu se přemístil do bezpečné vzdálenosti od nosné části. Poté pomocí padáků bezpečně přistál v oblaku prachu.

Překvapení na závěr

Test ovšem připravil také jedno překvapení a nutno podotknout že příjemné. Původní plány počítaly s tím, že při odpojení a následném zážehu dojde ke zničení nosné části rakety New Shepard. Nestalo se, ba co víc – nosná část rakety dokázala v poklidu přistát přibližně o tři minuty později. Jde o překvapivý úspěch, nosič totiž nebyl navržen tak, aby dokázal vydržet nápor raketového motoru kabiny.

Včerejší test byl v pořadí již pátý pro tento model rakety. Podle Blue Origin šlo o stejný kus, který dokázal přistát loni v listopadu, a poté svůj výkon ještě čtyřikrát zopakoval. Podle Jeffa Bezose šlo ale o definitivně poslední výlet této rakety. Po pěti úspěšných přistáních se nyní přesune do muzea.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Blue Origin, space.com

  • Zdroj fotografií: Blue Origin, YouTube

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907