New Shepard během víkendu opět přistál: Vystoupal výš a přistával rychleji

04.04.2016 - Martin Reichman

Bez velkého humbuku absolvovala raketa New Shepard svůj třetí start a třetí úspěšné přistání


Reklama

Blue Origin si během víkendu připsala třetí úspěšné přistání své rakety New Shepard. Společnost tak potvrzuje, že její koncept znovupoužitelné rakety je více než životaschopný. Šlo totiž nejen o třetí úspěšný test, potřetí odstartovala stejná raketa.

První úspěšné znovupřistání zvládl New Shepard 21. prosince 2015, když vystoupal do výšky 100,5 kilometru a po několika minutách úspěšně přistál v poušti západního Texasu. O dva měsíce později pak proběhl druhý, stejně úspěšný pokus. Raketa se během něj vznesla do výšky 101,7 kilometru.

Do třetice všeho dobrého

Sobotní test byl třetím úspěchem v řadě - New Shepard vystoupal opět o kousek výše – tentokrát na hranici 103,8 kilometru. Po oddělení návratové kapsle a jejím bezpečném dosednutí, přistála v dokonale vzpřímené poloze i nosná část.

Nešlo ale jen o úspěšné přistání a překonání výškového rekordu – hlavním předmětem testu byl zpožděný zážeh přistávacích motorů. Během prvních dvou testů byl zážeh spouštěn ve výšce 1,5 kilometru nad zemí, v sobotu to bylo jen 1,1 kilometru. Raketa tak šla na přistání s vyšší rychlostí. Důvodem opožděného zážehu je snaha ušetřit palivo (využitelné například pro dosažení větší výšky). Novinkou testu byla také užitečná zátěž umístěná v návratové kapsli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Blue Origin

  • Zdroj fotografií: Blue Origin

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907