New Shepard během víkendu opět přistál: Vystoupal výš a přistával rychleji

04.04.2016 - Martin Reichman

Bez velkého humbuku absolvovala raketa New Shepard svůj třetí start a třetí úspěšné přistání


Reklama

Blue Origin si během víkendu připsala třetí úspěšné přistání své rakety New Shepard. Společnost tak potvrzuje, že její koncept znovupoužitelné rakety je více než životaschopný. Šlo totiž nejen o třetí úspěšný test, potřetí odstartovala stejná raketa.

První úspěšné znovupřistání zvládl New Shepard 21. prosince 2015, když vystoupal do výšky 100,5 kilometru a po několika minutách úspěšně přistál v poušti západního Texasu. O dva měsíce později pak proběhl druhý, stejně úspěšný pokus. Raketa se během něj vznesla do výšky 101,7 kilometru.

Do třetice všeho dobrého

Sobotní test byl třetím úspěchem v řadě - New Shepard vystoupal opět o kousek výše – tentokrát na hranici 103,8 kilometru. Po oddělení návratové kapsle a jejím bezpečném dosednutí, přistála v dokonale vzpřímené poloze i nosná část.

Nešlo ale jen o úspěšné přistání a překonání výškového rekordu – hlavním předmětem testu byl zpožděný zážeh přistávacích motorů. Během prvních dvou testů byl zážeh spouštěn ve výšce 1,5 kilometru nad zemí, v sobotu to bylo jen 1,1 kilometru. Raketa tak šla na přistání s vyšší rychlostí. Důvodem opožděného zážehu je snaha ušetřit palivo (využitelné například pro dosažení větší výšky). Novinkou testu byla také užitečná zátěž umístěná v návratové kapsli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Blue Origin

  • Zdroj fotografií: Blue Origin

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907