New Shepard během víkendu opět přistál: Vystoupal výš a přistával rychleji

Bez velkého humbuku absolvovala raketa New Shepard svůj třetí start a třetí úspěšné přistání

04.04.2016 - Martin ReichmanBlue Origin si během víkendu připsala třetí úspěšné přistání své rakety New Shepard. Společnost tak potvrzuje, že její koncept znovupoužitelné rakety je více než životaschopný. Šlo totiž nejen o třetí úspěšný test, potřetí odstartovala stejná raketa.

První úspěšné znovupřistání zvládl New Shepard 21. prosince 2015, když vystoupal do výšky 100,5 kilometru a po několika minutách úspěšně přistál v poušti západního Texasu. O dva měsíce později pak proběhl druhý, stejně úspěšný pokus. Raketa se během něj vznesla do výšky 101,7 kilometru.

Do třetice všeho dobrého

Sobotní test byl třetím úspěchem v řadě - New Shepard vystoupal opět o kousek výše – tentokrát na hranici 103,8 kilometru. Po oddělení návratové kapsle a jejím bezpečném dosednutí, přistála v dokonale vzpřímené poloze i nosná část.

Nešlo ale jen o úspěšné přistání a překonání výškového rekordu – hlavním předmětem testu byl zpožděný zážeh přistávacích motorů. Během prvních dvou testů byl zážeh spouštěn ve výšce 1,5 kilometru nad zemí, v sobotu to bylo jen 1,1 kilometru. Raketa tak šla na přistání s vyšší rychlostí. Důvodem opožděného zážehu je snaha ušetřit palivo (využitelné například pro dosažení větší výšky). Novinkou testu byla také užitečná zátěž umístěná v návratové kapsli.

  • Zdroj textu

    Blue Origin

  • Zdroj fotografií

    Blue Origin


Další články v sekci