Bolestivá zkušenost muže z Gruzie: Marihuana a dvanáctihodinová erekce

04.03.2020 - Martin Reichman

Muž z Gruzie měl po kouření marihuany opakované, několik hodin trvající bolestivé erekce. Vysvobození mu přinesl až zákrok lékařů

<p>Marihuana obsahuje více než 400 aktivních látek. Jejich účinky jsou stále prozkoumané jen z malé části.</p>

Marihuana obsahuje více než 400 aktivních látek. Jejich účinky jsou stále prozkoumané jen z malé části.


Reklama

Užívání marihuany má řadu dobře popsaných vedlejších účinků – častá je například zvýšená chuť k jídlu, problémy s pamětí či paranoia. Pokud jde o účinky marihuany v souvislosti s lidskou sexualitou, většina odborníků se shoduje, že může zvyšovat sexuální apetit, podle vědců z lékařské fakulty v St. Louis má například pozitivní vliv na kvalitu ženského orgasmu, zároveň se s ní ale mohou pojit i nejrůznější formy sexuálních dysfunkcí.

Zelená viagra

Jak se ale zdá, vedlejší účinky užívání marihuany jsou velmi individuální. Potvrzuje to i případ 32letrého muže z Gruzie, který vyhledal lékaře s bolestivou, 12 hodin trvající erekcí. Protože medicínské vyšetření neodhalilo žádnou zjevnou příčinu pacientova stavu, zaměřili se lékaři na vlivy vnější. 

Pacient lékařům přiznal, že zhruba poslední půlrok intenzivně kouřil marihuanu. Potvrdil také, že podobné stavy se u něj po užití marihuany opakují pravidelně – v některých případech erekce trvala okolo 4 hodin, jednou i 6 hodin. Nikdy ale nešlo o stav, který by vyžadoval zásah lékařů. Poslední případ byl ale natolik nesnesitelný, že se rozhodl vyhledat lékařskou pomoc.

TIP: Lechtivý výzkum: Jaké drogy nejčastěji užíváme při sexu?

Podle ošetřujících lékařů může jít o formu priapismu – poměrně vzácného stavu přetrvávající bolestivé erekce, obvykle bez předchozích erotických podnětů. Priapismus je nejen bolestivý, ale i nebezpečný – pokud trvá déle než 24 hodin, může vést k nevratnému poškození topořivých těles a k neschopnosti erekce. Přímou souvislost s užíváním marihuany a priapismem by ale mohla potvrdit až podrobnější studie zahrnující větší počet uživatelů. Individuální případy priapismu v souvislosti s užitím marihuany odborná literatura zná, zatím se ale nepodařilo prokázat kauzální vztah.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907