Bolestivá zkušenost muže z Gruzie: Marihuana a dvanáctihodinová erekce

Muž z Gruzie měl po kouření marihuany opakované, několik hodin trvající bolestivé erekce. Vysvobození mu přinesl až zákrok lékařů

04.03.2020 - Martin ReichmanUžívání marihuany má řadu dobře popsaných vedlejších účinků – častá je například zvýšená chuť k jídlu, problémy s pamětí či paranoia. Pokud jde o účinky marihuany v souvislosti s lidskou sexualitou, většina odborníků se shoduje, že může zvyšovat sexuální apetit, podle vědců z lékařské fakulty v St. Louis má například pozitivní vliv na kvalitu ženského orgasmu, zároveň se s ní ale mohou pojit i nejrůznější formy sexuálních dysfunkcí.

Zelená viagra

Jak se ale zdá, vedlejší účinky užívání marihuany jsou velmi individuální. Potvrzuje to i případ 32letrého muže z Gruzie, který vyhledal lékaře s bolestivou, 12 hodin trvající erekcí. Protože medicínské vyšetření neodhalilo žádnou zjevnou příčinu pacientova stavu, zaměřili se lékaři na vlivy vnější. 

Pacient lékařům přiznal, že zhruba poslední půlrok intenzivně kouřil marihuanu. Potvrdil také, že podobné stavy se u něj po užití marihuany opakují pravidelně – v některých případech erekce trvala okolo 4 hodin, jednou i 6 hodin. Nikdy ale nešlo o stav, který by vyžadoval zásah lékařů. Poslední případ byl ale natolik nesnesitelný, že se rozhodl vyhledat lékařskou pomoc.

TIP: Lechtivý výzkum: Jaké drogy nejčastěji užíváme při sexu?

Podle ošetřujících lékařů může jít o formu priapismu – poměrně vzácného stavu přetrvávající bolestivé erekce, obvykle bez předchozích erotických podnětů. Priapismus je nejen bolestivý, ale i nebezpečný – pokud trvá déle než 24 hodin, může vést k nevratnému poškození topořivých těles a k neschopnosti erekce. Přímou souvislost s užíváním marihuany a priapismem by ale mohla potvrdit až podrobnější studie zahrnující větší počet uživatelů. Individuální případy priapismu v souvislosti s užitím marihuany odborná literatura zná, zatím se ale nepodařilo prokázat kauzální vztah.


Další články v sekci