Britská Skyrora zvládla test motoru suborbitální nosné rakety Skylark L

27.05.2020 - Stanislav Mihulka

Suborbitální raketa Skylark L uspěla v testu se statickým zážehem motoru. Do vesmíru má zamířit už příští rok

<p>Statický zážeh rakety Skylark L.</p>

Statický zážeh rakety Skylark L.


Reklama

Velká Británie patří k zemím, v nichž se vývoj kosmických technologií na dlouhou dobu zastavil. Britská společnost Skyrora nedávným úspěšným testem raketového pohonu ukončila přestávku v testování kompletních velkých raket na britské půdě, která trvala déle než půlstoletí. V šedesátých letech Velká Británie testovala na ostrově Wight raketu Black Arrow a pak už žádný podobný test v této zemi neproběhl.

Skyrora teď vrátila Velkou Británii zpět mezi země, které se věnují raketovým technologiím. Na mobilní odpalovací rampě, kterou připravili k testu v Kildemorie Estate v severním Skotsku, provedli úspěšný statický zážeh rakety Skylark L. Tento test následoval po třech zážezích motoru, který byl pak následně zabudován do rakety.

Suborbitální raketa Skylark L

Skylark L je suborbitální nosná raketa, která by měla vynést 60 kilogramů nákladu do výšky 100 kilometrů. Představuje mezičlánek ve vývoji větší nosné rakety Skyrora XL, která by měla v budoucnu vynášet satelity na nízkou oběžnou dráhu Země. Test se statickým zážehem proběhl úspěšně a prověřil funkčnost všech systémů, jak samotné rakety, tak i mobilní odpalovací rampy.

TIP: Raketa SARGE společnosti Exos Aerospace selhala při suborbitálním letu

Raketa Skylark L je postavená z celé řady kompozitních materiálů. Pohání ji 3D tištěný raketový pohon, který využívá jako palivo směs kerosenu a peroxidu vodíku, a poskytuje tah 30 kN. V budoucnu Skyrora plánuje používat namísto kerosenu palivo Ecosene, vyráběné z nerecyklovatelného plastového odpadu. Když vše půjde podle plánu, tak raketa Skylark L poprvé odstartuje v polovině příštího roku. Raketa Skyrora XL by měla vyrazit na oběžnou dráhu v roce 2023.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Skyrora

  • Zdroj fotografií: SkyroraDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907