Britská Skyrora zvládla test motoru suborbitální nosné rakety Skylark L

27.05.2020 - Stanislav Mihulka

Suborbitální raketa Skylark L uspěla v testu se statickým zážehem motoru. Do vesmíru má zamířit už příští rok

<p>Statický zážeh rakety Skylark L.</p>

Statický zážeh rakety Skylark L.


Reklama

Velká Británie patří k zemím, v nichž se vývoj kosmických technologií na dlouhou dobu zastavil. Britská společnost Skyrora nedávným úspěšným testem raketového pohonu ukončila přestávku v testování kompletních velkých raket na britské půdě, která trvala déle než půlstoletí. V šedesátých letech Velká Británie testovala na ostrově Wight raketu Black Arrow a pak už žádný podobný test v této zemi neproběhl.

Skyrora teď vrátila Velkou Británii zpět mezi země, které se věnují raketovým technologiím. Na mobilní odpalovací rampě, kterou připravili k testu v Kildemorie Estate v severním Skotsku, provedli úspěšný statický zážeh rakety Skylark L. Tento test následoval po třech zážezích motoru, který byl pak následně zabudován do rakety.

Suborbitální raketa Skylark L

Skylark L je suborbitální nosná raketa, která by měla vynést 60 kilogramů nákladu do výšky 100 kilometrů. Představuje mezičlánek ve vývoji větší nosné rakety Skyrora XL, která by měla v budoucnu vynášet satelity na nízkou oběžnou dráhu Země. Test se statickým zážehem proběhl úspěšně a prověřil funkčnost všech systémů, jak samotné rakety, tak i mobilní odpalovací rampy.

TIP: Raketa SARGE společnosti Exos Aerospace selhala při suborbitálním letu

Raketa Skylark L je postavená z celé řady kompozitních materiálů. Pohání ji 3D tištěný raketový pohon, který využívá jako palivo směs kerosenu a peroxidu vodíku, a poskytuje tah 30 kN. V budoucnu Skyrora plánuje používat namísto kerosenu palivo Ecosene, vyráběné z nerecyklovatelného plastového odpadu. Když vše půjde podle plánu, tak raketa Skylark L poprvé odstartuje v polovině příštího roku. Raketa Skyrora XL by měla vyrazit na oběžnou dráhu v roce 2023.

  • Zdroj textu:

    Skyrora

  • Zdroj fotografií: Skyrora

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907