Buldočí dinosaurus z čeledi Abelisauridae byl nelítostným predátorem i lovnou kořistí

18.06.2022 - Stanislav Mihulka

Nově objevený šestimetrový dravý dinosaurus z čeledi Abelisauridae byl zřejmě sám kořistí gigantických dinosauřích predátorů severní Afriky

<p>Doposud nejmenovaný „bulldočí“ dinosaurus z čeledi Abelisauridae z egyptské oázy Baharíja. <em>(ilustrace: Carnegie Museum of Natural History, Andrew McAfee, CC BY 4.0)</em></p>

Doposud nejmenovaný „bulldočí“ dinosaurus z čeledi Abelisauridae z egyptské oázy Baharíja. (ilustrace: Carnegie Museum of Natural History, Andrew McAfee, CC BY 4.0)


Reklama

Zdá se, že dnešní severní Afrika byla v období svrchní křídy velmi nebezpečným místem pro život. Paleontologové zde odhalili několik lokalit, kde před 100 miliony let žilo hned několik různých velikých dravých dinosaurů. Nepochybně terorizovali tehdejší býložravce a nejspíš se napadali i mezi sebou.

Jednou z těchto lokalit je oáza Baharíja v Egyptě, v dnešní době obklopená nekonečnými dunami Sahary. Badatelé zde objevují další a další druhy velkých predátorů. Nejnověji zde tým amerických a egyptských paleontologů objevil masivní obratle, z nichž se pozděj vyklubala fosilie doposud neznámého a stále ještě oficiálně nepojmenovaného teropodního dinosaura z čeledi Abelisauridae.

Abelisaurid z oázy Baharíja

Robustně stavění abelisauridi trochu připomínají Tyrannosaura rexe na steroidech. Abelisaurid z Baharíji měřil na délku pět až šest metrů a byl tedy ve srovnání s T. rexem asi poloviční. Teoreticky se tak mohl sám stávat kořistí legendárního predátora.

Jsme si na 99 procent jistí, že tento abelisaurid, na rozdíl od řady svých příbuzných z jiných období a míst, v Baharíji nebyl na vrcholu potravního řetězce,“ prohlásil jeden z objevitelů Matthew Lamanna, paleontolog z amerického muzea Carnegie Museum of Natural History pro internetový magazín Live Science.

TIP: Drsný svět predátorů: Vědci vytipovali nejnebezpečnější místo v historii Země

Baharíja období svrchní křídy představovala svět příbřežních bažin s porosty typu mangrovů, který přetékal rybami, želvami, hady a také dinosaury. Pokud jde o největší dravce, společně s nově objeveným abelisauridem zde žil jeden z největších dravých dinosaurů Carcharodontosaurus, jehož délka přesahovala 12 metrů, podobně velký Bahariasaurus a rovněž nejdelší známý dinosauří predátor měřící na délku až 16 metrů  populární Spinosaurus.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907