Buldočí dinosaurus z čeledi Abelisauridae byl nelítostným predátorem i lovnou kořistí

18.06.2022 - Stanislav Mihulka

Nově objevený šestimetrový dravý dinosaurus z čeledi Abelisauridae byl zřejmě sám kořistí gigantických dinosauřích predátorů severní Afriky

<p>Doposud nejmenovaný „bulldočí“ dinosaurus z čeledi Abelisauridae z egyptské oázy Baharíja. <em>(ilustrace: Carnegie Museum of Natural History, Andrew McAfee, CC BY 4.0)</em></p>

Doposud nejmenovaný „bulldočí“ dinosaurus z čeledi Abelisauridae z egyptské oázy Baharíja. (ilustrace: Carnegie Museum of Natural History, Andrew McAfee, CC BY 4.0)


Reklama

Zdá se, že dnešní severní Afrika byla v období svrchní křídy velmi nebezpečným místem pro život. Paleontologové zde odhalili několik lokalit, kde před 100 miliony let žilo hned několik různých velikých dravých dinosaurů. Nepochybně terorizovali tehdejší býložravce a nejspíš se napadali i mezi sebou.

Jednou z těchto lokalit je oáza Baharíja v Egyptě, v dnešní době obklopená nekonečnými dunami Sahary. Badatelé zde objevují další a další druhy velkých predátorů. Nejnověji zde tým amerických a egyptských paleontologů objevil masivní obratle, z nichž se pozděj vyklubala fosilie doposud neznámého a stále ještě oficiálně nepojmenovaného teropodního dinosaura z čeledi Abelisauridae.

Abelisaurid z oázy Baharíja

Robustně stavění abelisauridi trochu připomínají Tyrannosaura rexe na steroidech. Abelisaurid z Baharíji měřil na délku pět až šest metrů a byl tedy ve srovnání s T. rexem asi poloviční. Teoreticky se tak mohl sám stávat kořistí legendárního predátora.

Jsme si na 99 procent jistí, že tento abelisaurid, na rozdíl od řady svých příbuzných z jiných období a míst, v Baharíji nebyl na vrcholu potravního řetězce,“ prohlásil jeden z objevitelů Matthew Lamanna, paleontolog z amerického muzea Carnegie Museum of Natural History pro internetový magazín Live Science.

TIP: Drsný svět predátorů: Vědci vytipovali nejnebezpečnější místo v historii Země

Baharíja období svrchní křídy představovala svět příbřežních bažin s porosty typu mangrovů, který přetékal rybami, želvami, hady a také dinosaury. Pokud jde o největší dravce, společně s nově objeveným abelisauridem zde žil jeden z největších dravých dinosaurů Carcharodontosaurus, jehož délka přesahovala 12 metrů, podobně velký Bahariasaurus a rovněž nejdelší známý dinosauří predátor měřící na délku až 16 metrů  populární Spinosaurus.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907