Bum! Bum! Bác! Jak vznikl trojjediný kráter na Marsu?

12.11.2020 - Martin Reichman

Stejně jako mnoho dalších světů ve Sluneční soustavě, má i Mars své výjimečné krátery. Jedním z nich je starodávný trojitý kráter v oblasti známé jako Noachis Terra. Podle vědců vypovídá mnohé o historii rudé planety

<p>Trojitý kráter z oblasti Noachis Terra jak jej zachytila letos v říjnu sonda Mars Express. Největší z nich měří napříč asi 45 km nejmenší zhruba 28 km.</p>

Trojitý kráter z oblasti Noachis Terra jak jej zachytila letos v říjnu sonda Mars Express. Největší z nich měří napříč asi 45 km nejmenší zhruba 28 km.


Reklama

Zvláštní trojitý marsovský kráter se nachází na jižní polokouli v oblasti známé jako Noachis Terra, poblíž známějšího 140 kilometrů velkého kráteru Le Verrier. Podle vědců jde o oblast, na níž se zřetelně podepsala doba, kterou dnes označujeme jako „pozdní velké bombardování“ – tedy období před 4,1 až 3,8 miliardami let, kdy byla oblast vnitřních planet Sluneční soustavy „bombardována“ velkými asteroidy. V této době vznikly na Měsíci rozsáhlé impaktní pánve, které byly později zality lávou za vzniku měsíčních moří.

Pro trojnásobný marsovský kráter existují dva různé scénáře vzniku – mohlo jít o jeden asteroid, který se těsně před dopadem na povrch Marsu rozpadl na tři kusy a vytvořil tak trojjediný kráter v jeden okamžik. Podle druhého uvažovaného scénáře by šlo o tři samostatné dopady v různých časových obdobích, které náhoda svedla na stejné místo.

Za pravděpodobnější vědci považují spíše první scénář, tedy dopad jednoho asteroidu, který se těsně před dopadem rozdělil na tři části. V takovém případě by ale zřejmě platilo, že starodávný Mars musel mít mnohem hustší atmosféru (která vedla k rozpadu dopadajícího tělesa) než dnes a byl tak i mnohem vlhčím světem, pravděpodobně i s tekoucí vodou na povrchu.

TIP: Země už třikrát vyměnila atmosféru. Ta současná podporuje život

Teorii vlhkého Marsu s hustou atmosférou podle vědců nahrává i stav okrajů jednotlivých kráterů. Ty jsou značně zaoblené (na rozdíl od několika mladších kráterů v okolí) a mimořádně hladký je i okolní povrch. To nahrává scénáři, ve kterém dopadající impakty roztavily silné vrstvy ledu na povrchu Marsu. Známky putujících ledovců, jak je známe i ze Země, jsou ostatně patrné v nejmenším z kráterů. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: ESA/DLR/FU Berlin (CC BY-SA 3.0 IGO)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907