Carnegie Mellon postaví pro NASA malý a rychlý měsíční rover MoonRanger

10.07.2019 - Stanislav Mihulka

Autonomní robotický rover MoonRanger bude detailně mapovat povrch Měsíce

<p>Svižný MoonRanger by na Zemi vážil asi 11 kg</p>

Svižný MoonRanger by na Zemi vážil asi 11 kg


Reklama

NASA se vrací na Měsíc. V rámci tohoto úsilí připravuje nové technologie pro průzkum a pobyt na Měsíci. Takovou technologií je i malý robotický rover velikosti kufru, který postaví pro NASA americká Carnegie Mellon University (CMU) a společnost Astrobotic. NASA jim udělila kontrakt v hodnotě 5,6 milionů dolarů (asi 126 milionů Kč), který je součástí programu Lunar Surface and Instrumentation and Technology Payload (LSITP).

Rover se bude jmenovat MoonRanger a na Zemi by vážil přibližně 11 kilogramů. Na povrchu Měsíce by měl operovat autonomně na po dobu jednoho týdne pozemského času, do vzdálenosti kilometru od přistávacího modulu. Krátkou dobou mise by se MoonRanger měl vyhnout vražedně mrazivých nocím na Měsíci, které trvají vždy 14 dní a teplota během nich klesá až na mínus 170 °C.

Průzkum Měsíce s Moon Rangerem

MoonRanger by měl mít relativně jednoduchý a levný design. Nevejde se do něj zařízení pro přímou komunikaci se Zemí, takže bude muset fungovat do značné míry autonomně. MoonRanger každopádně musí samostatně zvládnout navigaci a průzkum terénu. Získaná data rover pošle na Zemi přes přistávací modul a stejnou cestou může dostat nové povely.

TIP: Překvapení: NASA zařízla projekt jediného lunárního robotického roveru

Co by měl MoonRanger na Měsíci dělat? V NASA počítají s tím, že bude vytvářet detailní 3D mapy terénu. Soustředit by se přitom měl na místa s možným výskytem ledu a na měsíční krátery i jeskyně, v nichž vy mohly vzniknout základny pro první kolonisty na Měsíci. Tvůrci roveru jsou přesvědčeni, že by MoonRanger mohl proměnit celý průzkum Měsíce.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907