Časem by mohla žít spousta lidí na Marsu: Například ve vertikálních městech

24.10.2017 - Stanislav Mihulka

O osídlení Marsu sní i Čína. Počítá s vertikálními městy a funkčním ekosystémem

Města na Marsu - Lidé by mohli osídlit Mars ve vertikálních lesních městech
Města na Marsu - Lidé by mohli osídlit Mars ve vertikálních lesních městech

Reklama

V roce 2017 se už osídlení Marsu nezdá být tak neskutečné a vzdálené, jak to bývalo dříve. Objevují se první projekty pro cesty na rudou planetu i pro osídlení Marsu lidskými kolonisty.

Na nedávné výstavě v čínské Šanghaji SUSAS 2017 se objevil zajímavý nápad architekta italského původu Stefana Boeriho, který ve spolupráci s univerzitní laboratoří Future City Lab a Čínskou vesmírnou agenturou vyvinul design vertikálních měst na Marsu.

Semena měst na Marsu

Podobná města dnes vznikají v Číně, jako reakce na velmi znečištěné prostřední současných čínských metropolí. Projekt pro Mars nese jméno „Vertical Forest Seeds on Mars“, čili Semena vertikálního lesa na Marsu. Jde o „semena“ městských ekosystému, která by byla přepravena ze Země na Mars, a tam by pak mohla „zakořenit“.

TIP: Velké plány: Spojené arabské emiráty sní o celém městě na Marsu

Boeri a jeho spolupracovníci se budou muset pořádně otáčet, jestli mají zájem o prvenství na Marsu. S osídlením Marsu už počítá šéf společnost SpaceX Elon Musk, vědci a inženýři Spojených arabských emirátů, i další zájemci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Stefano Boeri Architetti

  • Zdroj fotografií: Stefano Boeri ArchitettiDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907