Časem by mohla žít spousta lidí na Marsu: Například ve vertikálních městech

24.10.2017 - Stanislav Mihulka

O osídlení Marsu sní i Čína. Počítá s vertikálními městy a funkčním ekosystémem

Města na Marsu - Lidé by mohli osídlit Mars ve vertikálních lesních městech
Města na Marsu - Lidé by mohli osídlit Mars ve vertikálních lesních městech

Reklama

V roce 2017 se už osídlení Marsu nezdá být tak neskutečné a vzdálené, jak to bývalo dříve. Objevují se první projekty pro cesty na rudou planetu i pro osídlení Marsu lidskými kolonisty.

Na nedávné výstavě v čínské Šanghaji SUSAS 2017 se objevil zajímavý nápad architekta italského původu Stefana Boeriho, který ve spolupráci s univerzitní laboratoří Future City Lab a Čínskou vesmírnou agenturou vyvinul design vertikálních měst na Marsu.

Semena měst na Marsu

Podobná města dnes vznikají v Číně, jako reakce na velmi znečištěné prostřední současných čínských metropolí. Projekt pro Mars nese jméno „Vertical Forest Seeds on Mars“, čili Semena vertikálního lesa na Marsu. Jde o „semena“ městských ekosystému, která by byla přepravena ze Země na Mars, a tam by pak mohla „zakořenit“.

TIP: Velké plány: Spojené arabské emiráty sní o celém městě na Marsu

Boeri a jeho spolupracovníci se budou muset pořádně otáčet, jestli mají zájem o prvenství na Marsu. S osídlením Marsu už počítá šéf společnost SpaceX Elon Musk, vědci a inženýři Spojených arabských emirátů, i další zájemci.

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Stefano Boeri Architetti

  • Zdroj fotografií: Stefano Boeri Architetti

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907