Česko má nového astronauta: Pilot Aleš Svoboda je členem záložního týmu ESA

Evropská kosmická agentura (ESA) představila nový tým astronautů pro vesmírný program, vybírala z bezmála 22 600 lidí. Členem záložního týmu je i český stíhací pilot Aleš Svoboda.

26.11.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKAleš Svoboda uspěl jako jediný z přibližně 200 Čechů, kteří se do projektu přihlásili. „Pro mne to byl vždycky takový dětský sen. Už jako dítě jsem chodil v Brně do planetária, vždycky jsem se zajímal o vesmír, o letectví a kosmonautiku. A beru to jako takové logické pokračování toho, co dělám teď,“ řekl Svoboda ve vysílání České televize.

Svoboda vystudoval univerzitu obrany v Brně, do české armády vstoupil v roce 2005, o tři roky později se stal pilotem. Působí na základně v Čáslavi. Podle mluvčí generálního štábu Vlastimily Cyprisové Svoboda získal i doktorandský titul se zaměřením na leteckou a raketovou techniku. Má speciální vojenské kurzy ze Švédska, Španělska nebo Spojených států. V roce 2019 byl jako pilot Gripenu nasazen při hlídání vzdušného prostoru Pobaltí.

Evropská kosmická agentura představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. (foto: Profimedia)

Na pozici astronautů ESA se zájemci hlásili od března do června loňského roku. Přihlásilo se 22 589 lidí, z toho 24 procent žen. Z Česka se o práci ucházelo 165 mužů a 37 žen. Předchozí výběrové řízení se konalo v roce 2008, tým byl jmenován v roce 2009.

V hlavním týmu astronautů, který dnes ESA představila, jsou dvě ženy a tři muži, kteří budou zaměstnanci agentury ESA. Dalších 11 lidí je v rezervním týmu, uvedlo české ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Pětice kariérních astronautů se připojí k sedmi kolegům, kteří již slouží. Jejich výcvik začne v příštím roce. Členové rezervního týmu budou pokračovat ve svých stávajících zaměstnáních a budou k dispozici jako náhradníci po případném odchodu někoho ze základního týmu.

Novinkou v letošním výběhu astronautů ESA je nominace hendikepovaného člena týmu, který by se v budoucnu měl stát první tělesně postiženou osobou, která poletí do vesmíru. ESA vybrala britského lékaře a paralympijského běžce Johna McFalla. Brit přišel o nohu po nehodě na motorce v 19 letech, což mu zabránilo vstoupit do armády. Vystudoval medicínu, specializuje se na ortopedickou traumatologii. Na olympijských hrách v Pekingu získal bronzovou medaili ve sprintu.

TIP: Vladimír Remek: Rozhovor s prvním Evropanem ve vesmíru

Vedení agentury na téže tiskové konferenci oznámilo, že rozpočet na příští tři roky bude téměř 17 miliard eur (414 miliard korun), což je výrazné navýšení, ale méně než 18,5 miliardy eur (451 miliard korun), které požadoval její generální ředitel.

První a zatím jediný Čech

Někdejší Československo se koncem 70. let stalo po Sovětském svazu a Spojených státech teprve třetí zemí světa, jejíž občan se podíval do vesmíru. Vojenský pilot Vladimír Remek vytvořil v březnu 1978 spolu se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarovem posádku kosmické lodi Sojuz 28. Remek byl dosud prvním a jediným československým kosmonautem.


Další články v sekci