Chilská soustava radioteleskopů ALMA se stala obětí útoku hackerů

07.11.2022 - Stanislav Mihulka

Neznámí hackeři vyřadili radioteleskopy ALMA. Motivace útoku ani termín, kdy bude provoz observatoře znovu plně obnoven, není v tuto chvíli známý

<p>Neznámí hackeři vyřadili z provozu soustavu radioteleskopů ALMA v Chile. <em>(foto: ESO, C. Malin, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Neznámí hackeři vyřadili z provozu soustavu radioteleskopů ALMA v Chile. (foto: ESO, C. Malin, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Jedna z nejnovějších a nejvýkonnějších soustav radioteleskopů – chilská ALMA, nacházející se v poušti Atacama, se stala obětí hackerského útoku. Radioteleskopy soustavy ALMA jsou offline, stejně jako jejich veřejné internetové stránky. Zatím není jasné, kdy bude observatoř opět v provozu. Záhadou rovněž zůstává motivace útočníků i jejich totožnost. Napovědět by mohlo probíhající vyšetřování.

Ke kyberútoku na počítačové systémy soustavy ALMA došlo v sobotu 29. října 2022, v 6:14 místního času. Podle vyjádření vedení ALMA jejich specialisté intenzivně pracují na obnovení činnosti zasažených systémů. Útok prý nijak nepoškodil či nezasáhl antény radioteleskopů a nedošlo ani k ohrožení vědeckých dat.

Největší pozemní soustava radioteleskopů

V současné době jde o pozemní astronomický projekt s největší rozlohou na světě. 68 radioteleskopů soustavy ALMA se nachází na ploše o rozloze přes 16 kilometrů, v nadmořské výšce přes 5 kilometrů. Díky tomu mohou radioteleskopy detekovat část rádiových vln, které jsou v pozemské atmosféře obvykle absorbovány vodní párou.

TIP: Na návštěvě v chilské poušti Atacama: Ve výstavní síni evropské astronomie

Soustava ALMA zahájila plnohodnotná vědecká pozorování v roce 2013. Od té doby má na svém kontě řadu významných úspěchů, včetně pozorování velmi vzdálených objektů v hlubokém vesmíru, ale i bližších hvězd a planet. Zároveň je součástí virtuálních sítí radioteleskopů, jako je globální projekt Event Horizon Telescope, který v roce 2019 pořídil první přímý snímek černé díry.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pýthie vydává věštby, obraz Camillo Miola, 1880. Tyto věštkyně sloužily v Apollonově chrámu v Delfách. (ilustrace: Wikimedia Commons, J. Paul Getty Museum, CC0)

Historie

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907