Čína odpočítává start sondy k Měsíci: Má odebrat vzorky a dopravit je na Zemi

Čína plánuje vyslat na Měsíc sondu, která se provrtá dva metry pod povrch jeho přivrácené strany a odebere horniny. Se vzorky se pak vrátí na zpět na Zemi

20.11.2020 - Martin Reichman



Čína v úterý 17. listopadu připravila na odpalovací rampu raketu Dlouhý pochod 5, která má počátkem příštího týdne zahájit další čínskou misi směřující k Měsíci. Jejím cílem je poprvé po více než čtyřech desetiletích dopravit horniny získané na Měsíci zpátky na Zemi. Naposledy takovou misi uskutečnili Američané a Rusové v 60. a 70. letech minulého století.

Čínské kosmické úspěchy

V lednu loňského roku se Číně jako první zemi světa podařilo přistát se svým aparátem na odvrácené straně Měsíce. Tam nyní působí čínské robotické vozítko Nefritový králík 2, které loni poslalo na Zemi vůbec první zblízka pořízené snímky povrchu odvrácené strany Měsíce a další data.

TIP: Čínská mise na odvrácené straně zkoumá Měsíc do hloubky 40 metrů

Další čínský aparát je v současné době na cestě k Marsu. Čína chce dopravit na rudou planetu robotické vozítko poháněné solární energií a určené pro shromažďování vědeckých dat. O přistání na planině Utopia Planitia na severní polokouli Marsu by se Číňané měli pokusit v květnu.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CNSA


Další články v sekci