Čína plánuje vyrábět 450 GW větrné a solární elektřiny v poušti

14.03.2022 - Stanislav Mihulka

Čínská „říše středu“ chce v maximální možné míře využívat slunce a vítr. V chladné poušti vybuduje mohutný zdroj obnovitelné energetiky

<p>Solární parky v pouštích fungují na mnoha místech světa - například v chilské poušti Atacama.</p>

Solární parky v pouštích fungují na mnoha místech světa - například v chilské poušti Atacama.


Reklama

Čína už nějakou dobu platí za šampiona v produkci obnovitelné energie. V roce 2020 byl instalovaný výkon této „zelené“ energetiky zhruba 895 GW. To je víc než má dohromady Evropská unie, USA a Austrálie. Svět sice postupně zrychluje přechod na obnovitelnou energii, kapacity Číny v tomto odvětví ale rostou rychleji než kdekoliv jinde.

Podle nedávného prohlášení čínských představitelů nyní říše středu připravuje celou sérii mamutích projektů větrné a solární energetiky, které rozšíří výkon čínské „zelené“ energetiky o téměř půl terawattu. Jak uvedl Che Li-feng, ministr v čele Národní rozvojové a reformní komise ČLR: „Čína se chystá vybudovat největší kapacitu pro výrobu solární a větrné energie v poušti Gobi.

Obnovitelné ambice Číny

V tuto chvíli je již zhruba 100 GW z této plánované kapacity obnovitelné energetiky ve výstavbě. Čínský prezident Si Ťin-pching se zavázal, že do roku 2030 Čína zvýší kapacitu větrné a solární energie nad 1,2 terawattu. Jde o součást úsilí Číny, aby v té době kulminovaly emise uhlíku a poté začaly klesat.

TIP: Sundrop: První farma, kde pěstují zeleninu na poušti jen ze Slunce a mořské vody

Čínská energetika má sice zelené ambice, ve skutečnosti ale stále v nemalé míře spoléhá na fosilní zdroje, především na uhlí. V dnešní době v Číně představují instalovaná zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů asi 43,5 procent celkové instalované kapacity. Přesto ale, z řady důvodů, Čína hojně využívá fosilní zdroje. Výsledkem je, že Čína ve skutečnosti vyrábí z obnovitelných zdrojů jen asi 26 procent potřebné elektřiny.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907