Čína zveřejnila nové a dříve nepublikované snímky z povrchu Měsíce

04.02.2016 - Redakce Tajemství vesmíru

Čínská národní vesmírná agentura zveřejnila stovky fotografií v plném rozlišení, které pořídilo v roce 2013 a 2014 vozítko Jutu na povrchu Měsíce

Na konci roku 2013 se Čína zapsala do historie zlatým písmem - její sonda Čchang-e 3 úspěšně přistála na Měsíci a po USA a Rusku se tak „říše středu“ stala třetí zemí, která dokázala na Měsíci úspěšně přistát. Nyní CNSA (Čínská národní vesmírná agentura) zveřejnila stovky nikdy dříve nepublikovaných fotografií, které pořídilo robotické vozítko Jutu, vysazené sondou na Měsíci. Další zveřejněné fotografie jsou k dispozici na adrese moon.bao.ac.cn. Vybrané fotografie pak najdete ve přehlednějším výběru Emily Lakdawalla zde a zde.

Reklama

  • Zdroj textu:

    moon.bao.ac.cn

  • Zdroj fotografií: China National Space Administration, Emily Lakdawalla


Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907