Číňané okopírovali raketu Jeffa Bezose: Chtějí ji využít pro vesmírnou turistiku

06.10.2021 - Stanislav Mihulka

V roce 2024 by Čína ráda nabídla movitým turistům suborbitální lety po vzoru Blue Origin a Virgin Galactic.

<p>Suborbitální raketa CAS Space nápadně připomíná raketu New Shepard americké společnosti Blue Origin.</p>

Suborbitální raketa CAS Space nápadně připomíná raketu New Shepard americké společnosti Blue Origin.


Reklama

Čínská společnost CAS Space nedávno oznámila svůj záměr nabízet turistům suborbitální lety. Číňané to stihnout do roku 2024. Z dostupných informací je patrná inspirace americkou společností Blue Origin a jejich opětovně použitelnou suborbitální raketou New Sheppard, a také technologiemi SpaceX.

CAS Space vyvíjejí jednostupňovou opětovně použitelnou raketu, která by měla vozit až sedm pasažérů na desetiminutový výlet nad Kármánovu hranici, která ve výšce 100 kilometrů pomyslně odděluje zemskou atmosféru od kosmického prostoru. Zveřejněné obrázky (které ale byly záhy opět staženy), prozrazují využití řady nápadů amerických společností.

Nápady Blue Origin a SpaceX

Nejde jen o to, že čínská raketa nápadně připomíná raketu New Sheppard. Vrchní část rakety, tedy návratový modul, jako by z oka vypadla kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX. Od SpaceX Číňané rovněž převzali nápad se zachytáváním přistávajících raket ramenem startovací rampy, což Elon Musk plánuje pro přistávání raket Super Heavy i Starship.

TIP: Raketa New Shepard úspěšně vyletěla k hranici kosmického prostoru a bezpečně přistála

Čínskému projektu je zároveň nutné přiznat, že se jejich raketa v některých detailech liší. Například její pohon obstarává 5 motorů Süan-jüan (Xuanyuan) na kapalné palivo, které tvoří kerosin s kyslíkem, zatímco New Sheppard má jediný motor BE-3 na kapalný vodík s kyslíkem. Návratový modul by se měl vracet na Zemi zvlášť a přistávat s pomocí tří padáků. CAS Space plánují první zkušební let již v roce 2022.

 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907