Číňané okopírovali raketu Jeffa Bezose: Chtějí ji využít pro vesmírnou turistiku

V roce 2024 by Čína ráda nabídla movitým turistům suborbitální lety po vzoru Blue Origin a Virgin Galactic.

06.10.2021 - Stanislav MihulkaČínská společnost CAS Space nedávno oznámila svůj záměr nabízet turistům suborbitální lety. Číňané to stihnout do roku 2024. Z dostupných informací je patrná inspirace americkou společností Blue Origin a jejich opětovně použitelnou suborbitální raketou New Sheppard, a také technologiemi SpaceX.

CAS Space vyvíjejí jednostupňovou opětovně použitelnou raketu, která by měla vozit až sedm pasažérů na desetiminutový výlet nad Kármánovu hranici, která ve výšce 100 kilometrů pomyslně odděluje zemskou atmosféru od kosmického prostoru. Zveřejněné obrázky (které ale byly záhy opět staženy), prozrazují využití řady nápadů amerických společností.

Nápady Blue Origin a SpaceX

Nejde jen o to, že čínská raketa nápadně připomíná raketu New Sheppard. Vrchní část rakety, tedy návratový modul, jako by z oka vypadla kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX. Od SpaceX Číňané rovněž převzali nápad se zachytáváním přistávajících raket ramenem startovací rampy, což Elon Musk plánuje pro přistávání raket Super Heavy i Starship.

TIP: Raketa New Shepard úspěšně vyletěla k hranici kosmického prostoru a bezpečně přistála

Čínskému projektu je zároveň nutné přiznat, že se jejich raketa v některých detailech liší. Například její pohon obstarává 5 motorů Süan-jüan (Xuanyuan) na kapalné palivo, které tvoří kerosin s kyslíkem, zatímco New Sheppard má jediný motor BE-3 na kapalný vodík s kyslíkem. Návratový modul by se měl vracet na Zemi zvlášť a přistávat s pomocí tří padáků. CAS Space plánují první zkušební let již v roce 2022.

 


Další články v sekci