Čínský rover objevil na odvrácené straně Měsíce podivné skleněné kuličky

25.02.2022 - Martin Reichman

Čínský Nefritový králík objevil na odvrácené straně Měsíce podivné skleněné kuličky. Jedná se o důležitý objev, nebo jen o další blamáž?


Reklama

Vypadá to, že si čínský rover Nefritový králík nedá pokoj. Po objevu „záhadné látky“, která měla připomínat gel a „neznámé dokonalé krychle“, si podle čínských vědců připisuje další záhadný objev – na odvrácené straně Měsíce měl objevit podivné skleněné kuličky. Koule mají měřit v průměru okolo dvou centimetrů a rover je objevil díky snímkům své panoramatické kamery.

I když se to možná jeví zvláštně, sklo se na povrchu Měsíce podařilo objevit již několikrát v minulosti – objevily je například posádky Apolla 15, 16 i 17. Podle vědců šlo o výsledek dopadu meteoritů případně o produkt dávné vulkanické činnosti Měsíce, při kterém se tavil jeho plášť. Pozdější analýza ukázala, že obsahují množství olova, zinku, teluru a síry. Kuličky, které nyní objevil Nefritový králík jsou ale přeci jen jiné – v průměru měří od 15 do 25 milimetrů a pocházejí z odvrácené strany Měsíce. Podle čínských vědců mají světle hnědé zabarvení a některé z nich jsou dokonce průsvitné. To u dřívějších objevů neplatilo – skleněné kuličky objevené posádkami Apollo byly neprůhledné a černé.

Pokud by se čerstvý čínský objev podařilo potvrdit, šlo by jistě o dobrou zprávu – naznačovalo by to, že na Měsíci existuje silikátový materiál, ze kterého je možné vyrábět sklo a nejspíš i další materiály použitelné při stavbě lunární kolonie. Šlo by také o další střípek v mozaice rané historie Měsíce.

TIP: Čínský rover Nefritový králík narazil na podivuhodný „pomezní kámen“

Možná ale jde jen o další kolo záhadných objevů, které ukazují hlavně na skutečnost, že pokud se něčeho na Měsíci opravdu dostává v míře vrchovaté, je to dostatek kamení všemožných tvarů, dráždících fantazii nás pozemšťanů. Ostatně přesně tím se ukázal být onen „záhadný gel“ i „dokonalá krychle“, které Nefritový králík „objevil“.

Skleněné kuličky objevené posádkou Apollo (foto: Lunar and Planetary Institute, CC0)

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Bulletin

  • Zdroj fotografií:

    Science China Press ©, Lunar and Planetary Institute, CC0
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907