Čínský rover objevil na odvrácené straně Měsíce podivné skleněné kuličky

25.02.2022 - Martin Reichman

Čínský Nefritový králík objevil na odvrácené straně Měsíce podivné skleněné kuličky. Jedná se o důležitý objev, nebo jen o další blamáž?


Reklama

Vypadá to, že si čínský rover Nefritový králík nedá pokoj. Po objevu „záhadné látky“, která měla připomínat gel a „neznámé dokonalé krychle“, si podle čínských vědců připisuje další záhadný objev – na odvrácené straně Měsíce měl objevit podivné skleněné kuličky. Koule mají měřit v průměru okolo dvou centimetrů a rover je objevil díky snímkům své panoramatické kamery.

I když se to možná jeví zvláštně, sklo se na povrchu Měsíce podařilo objevit již několikrát v minulosti – objevily je například posádky Apolla 15, 16 i 17. Podle vědců šlo o výsledek dopadu meteoritů případně o produkt dávné vulkanické činnosti Měsíce, při kterém se tavil jeho plášť. Pozdější analýza ukázala, že obsahují množství olova, zinku, teluru a síry. Kuličky, které nyní objevil Nefritový králík jsou ale přeci jen jiné – v průměru měří od 15 do 25 milimetrů a pocházejí z odvrácené strany Měsíce. Podle čínských vědců mají světle hnědé zabarvení a některé z nich jsou dokonce průsvitné. To u dřívějších objevů neplatilo – skleněné kuličky objevené posádkami Apollo byly neprůhledné a černé.

Pokud by se čerstvý čínský objev podařilo potvrdit, šlo by jistě o dobrou zprávu – naznačovalo by to, že na Měsíci existuje silikátový materiál, ze kterého je možné vyrábět sklo a nejspíš i další materiály použitelné při stavbě lunární kolonie. Šlo by také o další střípek v mozaice rané historie Měsíce.

TIP: Čínský rover Nefritový králík narazil na podivuhodný „pomezní kámen“

Možná ale jde jen o další kolo záhadných objevů, které ukazují hlavně na skutečnost, že pokud se něčeho na Měsíci opravdu dostává v míře vrchovaté, je to dostatek kamení všemožných tvarů, dráždících fantazii nás pozemšťanů. Ostatně přesně tím se ukázal být onen „záhadný gel“ i „dokonalá krychle“, které Nefritový králík „objevil“.

Skleněné kuličky objevené posádkou Apollo (foto: Lunar and Planetary Institute, CC0)

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Bulletin

  • Zdroj fotografií:

    Science China Press ©, Lunar and Planetary Institute, CC0
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907