Co dělat se sebevražedným astronautem? NASA radí spoutat a podat sedativa

06.05.2015 - Martin Reichman

Možnost, že by pilot úmyslně havaroval s letadlem plným cestujících, se zdála až do letošního března nepředstavitelná. Přesto se to stalo. Jak by se ale s podobnou situací vypořádala například posádka vesmírné lodi?


Reklama

Scénáře a manuály NASA občas budí úsměvy, agentura v nich popisuje možné i méně pravděpodobné a někdy až úsměvné situace. Těžko proto překvapí, že existuje i manuál, popisující jak naložit se situací, kdy se jeden z astronautů rozhodne spáchat sebevraždu či usmrtit své kolegy.

Spoutat a podat sedativa

Manuál doporučuje spoutat nezvladatelného kolegu pouty na rukou i na nohou a podat mu sedativa. S útočníkem je také potřeba udržovat verbální kontakt a vysvětlit mu, že omezení jeho pohybu je pro jeho vlastní bezpečnost. Další postup je na rozhodnutí řídícího střediska a liší se v závislosti, zda se jedná o incident na kosmické lodi, nebo na Mezinárodní vesmírné stanici.

Součástí lékárničky na Mezinárodní vesmírné stanici jsou sedativa, léky proti úzkosti, antidepresiva, ale i například antipsychotikum Haloperidol nebo Valium. V případě nutnosti jsou členové posádky oprávněni podat útočníkovi léky násilím. 

Zbraně na palubě? Spíše ne

V otázce zbraní na palubách vesmírných lodí i Mezinárodní vesmírné stanice je NASA velmi rezolutní. Míru rizika, vyplývající z přítomnosti zbraní ve vesmíru, považuje za příliš vysokou. Naopak ruští astronauti mají osobní zbraň na seznamu balíčku pro přežití. Nejčastěji uváděnou zbraní je pistole Makarov PM, nebo MP-443. Zbraň ale není určena pro vesmírné použití. Slouží pro případ přistání v odlehlých oblastech širé Rusi. Podle svědectví samotných kosmonautů ale bývá zbraň v posledních letech před misí z balíčku vyřazována.

TIP: Jak se ve vesmíru nezbláznit? Jak vypadá péče o duševní zdraví astronautů

Manuál je součástí tisícistránkového dokumentu, který detailně popisuje instrukce, pro řešení všech možných situací, které mohou nastat ve vesmíru, včetně například odstranění bolavého zubu. Část věnovaná psychickým obtížím v něm zabírá zhruba pět stran. Podobný manuál má i ruská vesmírná agentura Roskosmos nebo třeba americké námořnictvo. Kromě toho jsou astronauti pobývající ve vesmíru v pravidelném kontaktu s psychology, kteří by možné problémy měli včas rozpoznat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nbcnews.com

  • Zdroj fotografií: HR RingleaderDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907