Grafen je považován za materiál budoucnosti – nově si můžete tuto budoucnost vyzkoušet na vlastní kůži
Grafen dnes najdete takřka všude – používá se odsolování mořské vody, v medicíně a díky svým vlastnostem našel uplatnění i při vývoji superodolných kondomů. Bylo tedy jen otázkou času, kdy tento materiál budoucnosti najde své využití v textilním průmyslu.
Překvapením vlastně není ani skutečnost, že jedním z prvních, kdo s oblečením využívajícím grafen přišel, je britská společnost Vollebak, která má v tomto oboru na svém kontě již několik podivuhodných zářezů. Z produkce Vollebak pochází například svítící sportovní bunda Solar Charged Jacket, řada hi-tech běžeckého oblečení Black Light nebo nezničitelná mikina vyrobená z kevlaru.
TIP: Nové materiály: 5 supertextilií budoucnosti
Novinkou bratrů Tidballů, kteří za značkou Vollebak stojí, je Graphene Jacket a je to… ano, bunda z grafenu. Kromě použitého materiálu (nejde o výrobek z grafenu, nýbrž o textilii pokrytou tenkou grafenovou vrstvou) ale zatím není úplně jasné, co svému nositeli grafenová bunda přinese.
Lze předpokládat, že bunda bude skutečně odolná, velmi lehká a dost možná i voděodolná. Známá zatím není ani její cena, jisté je, že o nepůjde o žádnou levnou konfekci – pro srovnání: cena „stoleté mikiny z kevlaru“ se aktuálně pohybuje okolo 8 tisíc korun. S mírnou nadsázkou tak lze říct, že Graphene Jacket je svého druhu vědeckým a sociálním experimentem – první vlaštovkou a hozenou rukavicí. Zdá se, že se máme na co těšit...
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)