Čtyřnohý robot MARVEL používá magnetické nohy pro chůzi po kovových stěnách

Nový magnetický robot MARVEL by mohl provádět inspekce a údržbu na nejrůznějších kovových objektech a konstrukcích

11.01.2023 - Stanislav MihulkaNedávno si na sociálních médiích získal velkou pozornost šikovný magnetický robot MARVEL (Magnetically Adhesive Robot for Versatile and Expeditious Locomotion), kterého vytvořil Hae-Won Park a jeho kolegové z jihokorejské univerzity KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology).

Každá ze čtyř končetin robota MARVEL je vybavená elektropermanentním magnetem a podrážkou z magneticko-reologického elastomeru. Na rozdíl od běžného elektromagnetu je elektropermanentní magnet závislý na elektřině pouze ve chvíli, kdy dochází k jeho přepnutí mezi magnetickým a nemagnetickým stavem.

Magnetický akrobat 

Podrážku na končetinách tvoří polyuretanová guma s částicemi železa, takže výsledný materiál je zároveň elastický i feromagnetický. Díky zmíněnému vybavení MARVEL dokáže šplhat po vertikálních kovových plochách nebo po kovových stropech. Elektropermanentní magnet poskytuje přitažlivou sílu, zatímco podrážky chrání robota před sklouznutím zpátky k zemi.

Jak badatelé popisují ve studii, publikované časopisem Science Robotics, MARVEL je natolik schopný, že se udrží na stěně či stropu při působení vnější vertikální síly odpovídající váze až 54,5 kilogramů a vnější horizontální síle až 45,4 kilogramů. Samotný robot přitom váží 8 kilogramů.

TIP: Další nástup robotů: Přebírají inspekce letounů před startem 

V experimentech MARVEL prokázal, že po kovových zdech zvládne rychlost 70 cm za sekundu, zatímco po kovovém stropu rychlostí až 50 cm za sekundu. Nejsou pro něj problémem přechody mezi schody, zdmi a stropy a překoná překážky až do výšky pěti centimetrů. Pokud je na vertikálním železném povrchu barva, rez nebo prach, MARVEL se stále může pohybovat rychlostí 35 cm za sekundu. To je důležité pro praktické uplatnění. MARVEL by mohl provádět inspekci či údržbu lodí, mostů, vysílačů, nádrží, potrubí nebo třeba nosníků nejrůznějších staveb a konstrukcí.


Další články v sekci