Curtis Butler se stal nejpředčasněji narozeným přeživším dítětem historie

17.11.2021 - Stanislav Mihulka

Curtis Butler se narodil v 21. týdnu, tedy prakticky v polovině obvyklé doby těhotenství a lékaři mu proto nedávali mnoho šancí na přežití. Curtis přesto přežil a stal se tak držitelem rekordu nejpředčasněji narozeného přeživšího dítěte historie


Reklama

Normální těhotenství trvá 40 týdnů. Pokud k porodu dojde před ukončeným 37. týdnem, hovoříme o předčasném porodu, přičemž za dolní hranici pro šanci plodu na přežití je podle současných znalostí a doporučení považován ukončený 24. týden těhotenství.

Dítě, které se narodí v 32. týdnu, má asi 95procentní šanci na přežití. Při porodu ve 24. týdnu je to už méně než 50 procent. Dvojčata Curtis a C’Asya Butlerovi se narodila ve 21. týdnu těhotenství, tedy prakticky v polovině obvyklé doby a lékaři jim proto nedávali mnoho šancí. Holčička bohužel zemřela hned první den po narození. Její bratr ale žije dodnes. Curtisi Butlerovi je dnes 16 měsíců a stal se oficiálním držitelem rekordu nejpředčasněji narozeného přeživšího dítěte, což stvrzuje i zápis v Guinnessově knize rekordů.

Malý rekordman

Když se Curtis narodil, vážil jen 420 gramů, tedy jen méně než jednu osminu váhy průměrného novorozence. Potřeboval intenzivní péči v inkubátoru, kde dostával kyslík a léky, které mu pomáhaly s dokončením vývoje. Podle Briana Simse, jednoho z Curtisových ošetřujících lékařů, bylo ale vidět, že Curtis je bojovník a nechce to vzdát. Uplynulo 275 dní, než Curtise propustili z nemocnice, což je mimochodem zhruba stejně dlouhá doba, jakou obvykle trvá těhotenství. V té době sice ještě potřeboval kyslík a umělou výživu, jinak byl ale zdravý a relativně fit.

TIP: Lékaři bijí na poplach: Počet císařských řezů se za 15 let zdvojnásobil

Curtis Butler tím o jediný den překonal předchozí rekord nejpředčasněji narozeného přeživšího dítěte, který doposud držel Richard Hutchinson z Wisconsinu. Stalo se tak po dlouhých 34 letech, což naznačuje, že ani současná pokročilá medicína zřejmě nedokáže výrazně dříve narozeným dětem pomoci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907