Dávná peruánská říše Huari používala k diplomacii alkoholické a halucinogenní nápoje

18.01.2022 - Stanislav Mihulka

Lidé říše Huari se zřejmě snažili naklonit si obyvatele obsazených území slavnostmi, na nichž se podával alkoholický nápoj s halucinogenními účinky


Reklama

Dávná předkolumbovská říše Huari se rozkládala v západní části dnešního Peru, od pobřeží Pacifiku až k vrcholkům And. Zahrnovala i území kultury Nazca s jejich slavnými geoglyfy. Huari vznikla kolem roku 500 našeho letopočtu a postupně splynula s významným centrem té doby Tiahuanacem, které s ní sousedilo na jihu. Kolem roku 800 ale přišel postupný úpadek a kolem roku 1000 říše Huari mizí z historie v kolotoči zmatků, násilností a bojů.

Archeologové, kteří pracují na lokalitě Quilcacampa, bývalé předsunuté pevnosti pozdního období říše Huari z 9. století, narazili během vykopávek na pozůstatky velkolepé hostiny. Z průzkumu objevených zbytků přesvědčivě vyplývá, že se na hostině popíjelo pivo z plodů pepřovce obecného (Schinus molle), do něhož byly přimíchána halucinogenní semena „vilca“ z lusků stromu Anadenanthera colubrina z čeledi bobovitých.

Omamné pivo

Vznikl tím velmi speciální nápoj, který zřejmě mezi účastníky „večírku“ navodil příjemně psychedelickou náladu. Bobulím v luscích Anadenanthera colubrina se někdy též přezdívá „kouzelné fazole“ – obsahují totiž bufotenin – halucinogenní alkaloid známý z výměšků ropuch, a také dimethyltryptamin (DMT) – další přírodní halucinogen podobný LSD nebo psilocybinu. 

Podle archeologů se akce nejspíš účastnili nejen příchozí z říše Huari, ale i místní lidé. Taková situace byla v té době nezvyklá – obvykle totiž platilo, že si tehdejší elita nechávala halucinogeny pro sebe. V jižním Peru byla navíc semena „vilca“ cennou komoditou, protože nejbližší stromy tohoto druhu byly vzdálené zhruba 400 kilometrů.

TIP: Amazonský psychedelický koktejl pomáhá v léčbě extrémních depresí

Odborníci se domnívají, že na sklonku vlády říše Huari halucinogeny přestaly být výsadou elity a posloužily v politice. Představitelé Huari se prostřednictvím omamného piva zřejmě snažili získat přízeň obyvatelstva na nově obsazených územích. Je to patrné i na architektuře Huari. Jak se říše rozrůstala, její architektura stále častěji zahrnovala i místa určená pro slavnosti.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907