Dávný horký svět: Před 90 miliony let byl jižní pól zarostlý pralesem

09.04.2020 - Stanislav Mihulka

Podle vědců rostl před 90 miliony let v Antarktidě bujný tropický prales

<p>V období střední křídy bujel v Antarktidě vlhký tropický prales</p>

V období střední křídy bujel v Antarktidě vlhký tropický prales


Reklama

Prostředí na Zemi se neustále vyvíjí. Dnes žijeme ve velmi chladném období, zřejmě v jednom z nejchladnějších v historii planety. V období křídy, asi před 90 miliony let, tedy ještě dlouho před dopadem osudového meteoritu, bylo na Zemi naopak velmi horko. Podle nových paleontologických objevů v Antarktidě dokonce více horko, než jsme si doposud mysleli. Zjistil do mezinárodní tým vědců, který analyzoval pozůstatky kořenů, pylu a spor, objevených v dnes zamrzlé Antarktidě.

Postupně se ukázalo, že tyto pozůstatky jsou velmi pěkně zachovalé. A odkrývají nám podobu tehdejšího světa, která je pro odborníky překvapením. Místo, odkud tyto fosilie pocházejí, se před 90 miliony let nacházelo blízko tehdejšímu jižnímu pólu. Přesto bylo zarostlé vegetací. Vše nasvědčuje tomu, že v Antarktidě tehdy rostl bujný bažinatý tropický prales. Rostlinám očividně nevadily ani dlouhé měsíce bez přímého slunečního záření.

TIP: Za severním polárním kruhem žili obrovští nelétaví ptáci gastornisové

Období střední křídy, o němž je řeč, bylo zřejmě nejteplejším obdobím planety za posledních 140 milionů let. V tropech tehdy panovala teplota kolem 35 °C a hladina oceánu na planetě byla asi o 170 metrů výše než dnes. To znamená, že rozloha souše byla o poznání menší, než v dnešním světě. O nějakém zalednění oblastí kolem tehdejšího jižního a severního pólu nemůže být pochopitelně ani řeč. Jak je to v podobných případech stále obvyklé, konkrétní příčiny vysokých teplot v tomto období nejsou známé.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907