Dávný vynález: Nápad s kelímkem na jedno použití je starý 3 600 let

19.12.2019 - Stanislav Mihulka

Myslíte, že nádobí na jedno použití je moderní vynález? Pravda je taková, že lidé si tímto způsobem šetří práci po celá tisíciletí.

<p>Dva kelímky na jedno použití, které dělí 3 600 let. Mínojci servírovali na party víno v jednorázových kelímcích z jílu.</p>

Dva kelímky na jedno použití, které dělí 3 600 let. Mínojci servírovali na party víno v jednorázových kelímcích z jílu.


Reklama

„Lidé jsou obvykle velmi překvapení, když zjistí, že jednorázové nádobí není vynálezem moderní doby,“ říká Julia Farleyová, kurátorka výstavy Britského muzea. „Dokonce je naši předci používali ke stejnému účelu – sloužilo pro nápoje na večírcích.“

Tvrzení Julie Farleyové názorně dokládá nová výstava Britského muzea, kde je k vidění dvojice kelímků na jedno použití. Jeden z nich je moderní, druhý si lidé vyrobili z jílu asi před 3 600 lety, tedy kolem roku 1600 před naším letopočtem.

TIP: Tajemství paleodiety: Co vlastně jedli prehistoričtí lidé?

Dávný šálek pochází z ostrova Kréta. Jeho tvůrci vzešli z mínojské civilizace, která byla jednou z prvních pokročilých civilizací v Evropě. Podobných kelímků zde bylo objeveno velké množství na řadě nalezišť. Podle všeho se z nich pilo víno, přičemž po použití je lidé jednoduše zmačkali do hroudy hlíny.

I když jsme dnes obklopeni technologiemi, ve své podstatě uvažujeme velmi podobně, jako naši dávní předci. Tak jako my, i Mínojci si vyrobili kelímky na jedno použití z levného, ale přitom odolného materiálu. Jíl byl na něco takového ideální.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: British Museum

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907