Devastující erupce vulkánu Santorini souvisejí s úrovní hladiny Středozemního moře

04.08.2021 - Stanislav Mihulka

Geologové dobře vědí, že předpovídat budoucí sopečné erupce konkrétního vulkánu je velmi komplikované. Spolehlivý recept totiž stále neexistuje. V některých případech nám ale pomáhají zvláštní okolnosti

<p>Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.</p>

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.


Reklama

Řecké Santorini je dnes malebnou turistickou destinací, což platí i pro široké okolí tohoto ostrova ve Středozemním moři. Nad celým regionem se ale vznáší riziko z devastující sopečné erupce. Přibližně před 3 600 lety zde totiž došlo k jedné z největších známých erupcí v historii lidstva, která svou silou mnohonásobně převýšila slavný výbuch sopky Krakatoa v roce 1883 (podle některých odhadů až stonásobně). Erupcí vyvolané klimatické změny a vlny tsunami tehdy dramaticky zasáhly kvetoucí mínojskou civilizaci v této oblasti.

Erupce na Santorini

Jisté je, že oblast Santorini je vulkanicky aktivní několik milionů let. Tým odborníků, který vedl Christopher Satow z britské Oxford Brookes University, prostudoval období posledních 360 tisíc let, v němž zde došlo k nejméně 211 erupcím. Porovnali tyto erupce s pohyby mořské hladiny a zjistili, že mořská hladina má na erupce Santorini velmi významný vliv.

TIP: Co rozpoutalo zkázonosné vlny cunami během Minojské erupce?

Podle badatelů jde o poměrně jednoduchý mechanismus. Když poklesne hladina Středozemního moře, změní se tlak vody působící na zemskou kůru v této oblasti, která v důsledku toho popraská. Prasklinami se dere vzhůru magma, které s určitým zpožděním vyvolá vulkanickou erupci. Kromě tří erupcí se všechny z 211 odehrály do 11 tisíc let poté, co byla hladina Středozemního moře minimálně o 40 metrů níže než dnes.

Pokud tedy Satowova teze platí, znamená to, že vzhledem k nárůstu mořské hladiny po nejmladší době ledové a dnešnímu globálnímu oteplování, mohou místní i turisté na řeckých ostrovech spát o něco klidněji.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907