Devastující erupce vulkánu Santorini souvisejí s úrovní hladiny Středozemního moře

04.08.2021 - Stanislav Mihulka

Geologové dobře vědí, že předpovídat budoucí sopečné erupce konkrétního vulkánu je velmi komplikované. Spolehlivý recept totiž stále neexistuje. V některých případech nám ale pomáhají zvláštní okolnosti

<p>Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.</p>

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.


Reklama

Řecké Santorini je dnes malebnou turistickou destinací, což platí i pro široké okolí tohoto ostrova ve Středozemním moři. Nad celým regionem se ale vznáší riziko z devastující sopečné erupce. Přibližně před 3 600 lety zde totiž došlo k jedné z největších známých erupcí v historii lidstva, která svou silou mnohonásobně převýšila slavný výbuch sopky Krakatoa v roce 1883 (podle některých odhadů až stonásobně). Erupcí vyvolané klimatické změny a vlny tsunami tehdy dramaticky zasáhly kvetoucí mínojskou civilizaci v této oblasti.

Erupce na Santorini

Jisté je, že oblast Santorini je vulkanicky aktivní několik milionů let. Tým odborníků, který vedl Christopher Satow z britské Oxford Brookes University, prostudoval období posledních 360 tisíc let, v němž zde došlo k nejméně 211 erupcím. Porovnali tyto erupce s pohyby mořské hladiny a zjistili, že mořská hladina má na erupce Santorini velmi významný vliv.

TIP: Co rozpoutalo zkázonosné vlny cunami během Minojské erupce?

Podle badatelů jde o poměrně jednoduchý mechanismus. Když poklesne hladina Středozemního moře, změní se tlak vody působící na zemskou kůru v této oblasti, která v důsledku toho popraská. Prasklinami se dere vzhůru magma, které s určitým zpožděním vyvolá vulkanickou erupci. Kromě tří erupcí se všechny z 211 odehrály do 11 tisíc let poté, co byla hladina Středozemního moře minimálně o 40 metrů níže než dnes.

Pokud tedy Satowova teze platí, znamená to, že vzhledem k nárůstu mořské hladiny po nejmladší době ledové a dnešnímu globálnímu oteplování, mohou místní i turisté na řeckých ostrovech spát o něco klidněji.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907