Do Arktidy pronikají ‚tepelné bomby‘, které likvidují mořský led

05.05.2021 - Stanislav Mihulka

Beringovou úžinou přitékají do Arktidy masy teplé a slané vody z Pacifiku. S postupujícím oteplováním jsou stále častější

<p>Senzor Fast CTD pro měření teploty v oceánu.</p>

Senzor Fast CTD pro měření teploty v oceánu.


Reklama

Severní ledový oceán je výjimečný v tom, že jeho vody jsou rozvrstvené podle slanosti a nikoliv podle teploty. Jeho povrchovou vrstvu tvoří chladná a jen málo slaná voda, pocházející z řek a z tajícího ledu. Z Pacifiku proniká Beringovou úžinou do Arktidy teplá a relativně slaná voda, která klesá pod povrchovou vrstvu a vytváří velké kapsy teplé vody. Těmto kapsám se říká ‚tepelné bomby‘.

‚Tepelné bomby‘ jsou dost stabilní na to, aby se udržely po celé měsíce nebo i roky. Výzkumný tým, který vedli odborníci amerického institutu Scripps Institution of Oceanography na University of California San Diego, tento jev detailně prozkoumal, především pokud jde o jeho vztah k tání arktického mořského ledu.

Tepelné bomby pod ledem

Z jejich výsledků vyplývá, že ‚tepelné bomby‘, které jsou stále častější a mohutnější, významně urychlují tání ledu v Arktidě. Výzkum představuje další z řady důkazů, podle kterých může arktický vodní led v dohledné době na mizet na stále delší část roku. To představuje významný zásah do globálního klimatického systému, protože arktický led je považován za významný zdroj klimatické stability.

TIP: Arktida má nejméně ledu v historii satelitních měření

Výzkumu tohoto druhu by nebyl možný bez nových technologií a metod měření. Odborníci Scripps Institution of Oceanography pro tento účel vyvinuli například speciální senzor Fast CTD, který umožňuje velmi rychlé změření teplotního profilu oceánu přímo z paluby výzkumného plavidla.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907