Do neznáma! Kosmická loď DSX zamíří do radiační pustiny poblíž Země

17.06.2019 - Stanislav Mihulka

Malá kosmická loď DSX letí do Van Allenových pásů, kam jiné kosmické lodi nelétají

<p>Kosmická loď mise DSX ve vesmíru</p>

Kosmická loď mise DSX ve vesmíru


Reklama

Jedním z největších problémů, kterým čelí naše satelity a kosmické lodě, je tvrdé kosmické záření. Záření může poškodit elektroniku i další zařízení na palubě. Američané se snaží satelity ve vesmíru chránit a zatím účelem vysílají pozoruhodnou kosmickou loď Demonstration and Science Experiments, neboli DSX.

Malou kosmickou loď DSX postavila US Air Force. Stane se jednou z celkem dvou tuctů malých kosmických lodí a satelitů, které by měla 23. června 2019 vynést do vesmíru těžká nosná raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX. Let se uskuteční pod názvem STP-2 (DoD Space Test Program).

Výprava do radiačního pekla

Kosmická loď DSX bude mít na palubě celkem tři vědecké experimenty, které budou sledovat „kosmické počasí“ v okolí sondy. DSX vyrazí do oblasti poblíž Země, kde se vyskytuje velmi drsné kosmické záření. Těmto místům se přitom satelity a kosmické lodě obvykle vyhýbají. DSX tam poletí zcela záměrně.

TIP: Co jsou to van Allenovy pásy? Jsou pro kosmonauty nebezpečné?

Jde o takzvané Van Allenovy radiační pásy. To jsou oblasti v bezprostředním okolí Země, v nichž jsou polapeny energetické částice slunečního větru a kosmického záření, především ionty a elektrony. DSX se vystaví jejich vlivu a vědci budou sledovat, co se bude dít. Takto drasticky získané poznatky budou velmi užitečné a poslouží tvůrcům satelitů a kosmických lodí při vývoji odolných materiálů a technologií, které lépe obstojí vůči radiaci.

 

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA's Goddard Space Flight Center/CIL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907