Důkazy z kráteru Gale potvrzují megazáplavy na dávném Marsu

09.11.2018 - Stanislav Mihulka

Robotická laboratoř Curiosity odkrývá další dílek bouřlivé historie rudé planety

<p>Kráter Gale na Marsu. Podle vědců byl dávný Mars velmi podobný Zemi v období pleistocénu, kdy se střídaly doby ledové a meziledové.</p>

Kráter Gale na Marsu. Podle vědců byl dávný Mars velmi podobný Zemi v období pleistocénu, kdy se střídaly doby ledové a meziledové.


Reklama

Od svého přistání na rudé planetě v srpnu 2012 urazila americká robotická laboratoř Curiosity asi 20 kilometrů kráterem Gale. Cestou kráterem Curiosity zkoumala asi 400 metrů usazených hornin, včetně vrstev, jejichž stáří odborníci odhadují na 3,7 až 4,1 miliardy let.

Ezat Heydari z americké Jackson State University ve státě Mississippi a jeho spolupracovníci nedávno analyzovali snímky usazených hornin z kráteru Gale a odvozovali z nich geologické procesy, které v tomto místě utvářely krajinu Marsu před miliardami let.

Stopy záplav mladého Marsu

Vědci usazené horniny v kráteru Gale rozlišili na celkem čtyři rozdílné typy, které představují různé procesy ukládání materiálu při vzniku těchto hornin. Podle Heydariho týmu zahrnoval vznik všech tyto čtyř typů usazených hornin přítomnost vody. Stejně tak i profil terénu v těchto místech kráteru Gale podle badatelů odpovídá působení silného a jednosměrného proudu vody.

TIP: Příležitost pro organismy: Kráter Gale měl v minulosti prostředí vhodné pro život

Zkušenosti s podobnými horninami na Zemi ukazují, že usazené horniny v kráteru Gale vznikly při rozsáhlých záplavách. Podle vědců to znamená jediné - na dávném Marsu neproudila žádná mělká říčka, ale valila se tam voda hluboká 10 až 20 metrů. Podle Heydariho byl pradávný Mars velmi podobný Zemi v období pleistocénu, kdy se střídaly doby ledové a meziledové. Při tom docházelo k rozsáhlým záplavám a vznikaly podobné vrstvy usazenin, jaké jsme našli v kráteru Gale.

Reklama

  • Zdroj textu:

     Geological Society of America

  • Zdroj fotografií: NASA



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907