Důmyslné neuroprotézy by mohly dramaticky zlepšit život pacientů

07.10.2019 - Stanislav Mihulka

Nová neuroprotéza je vybavená elektronikou a spojená s nervy pacienta prostřednictvím nepatrných elektrod

<p>Jeden z dobrovolníků ve výzkumu, v doprovodu badatelů</p>

Jeden z dobrovolníků ve výzkumu, v doprovodu badatelů


Reklama

V dnešním světě se bohužel až příliš často stává, že lidé přicházejí o své končetiny. Medicína jim může nabídnout rozmanité protézy, které mají ovšem do skutečné končetiny velice daleko. Pokud jde o protézy nohou, tak u nich bývá často problém s rizikem pádu, špatnou pohyblivostí a s nepříjemnými pocity či fantomovými bolestmi u pacientů. Proto řada z nich dokonce protézy nohou opouští a raději žije bez nich.

Evropský tým vědců z řady institucí nedávno vytvořil a také již otestoval na třech dobrovolnících nový typ protézy nohou. Říkají jí neuroprotéza, protože zařízení je připojené k nervům ve zbytku těla a tyto nervy stimuluje. Díky tomu má pacient s touto protézou vjemy podobné tomu, jako kdyby měl skutečnou končetinu.

TIP: Medicína s nadhledem: Superhrdinské protézy pro nejmenší pacienty

Taková neuroprotéza velmi vylepšuje možnosti pacientů a nabízí jim komfortní pocity, že protéza je skutečnou součástí jejich těla. Nové zařízení je vybudované na základě dnes komerční dostupné protézy dolní části nohy. Klíčovým vylepšením neuroprotézy je elektronika se senzory a její propojení s nervy pacienta pomocí nepatrných elektrod, implantovaných do nohy pacienta.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907