Důmyslné neuroprotézy by mohly dramaticky zlepšit život pacientů

07.10.2019 - Stanislav Mihulka

Nová neuroprotéza je vybavená elektronikou a spojená s nervy pacienta prostřednictvím nepatrných elektrod

<p>Jeden z dobrovolníků ve výzkumu, v doprovodu badatelů</p>

Jeden z dobrovolníků ve výzkumu, v doprovodu badatelů


Reklama

V dnešním světě se bohužel až příliš často stává, že lidé přicházejí o své končetiny. Medicína jim může nabídnout rozmanité protézy, které mají ovšem do skutečné končetiny velice daleko. Pokud jde o protézy nohou, tak u nich bývá často problém s rizikem pádu, špatnou pohyblivostí a s nepříjemnými pocity či fantomovými bolestmi u pacientů. Proto řada z nich dokonce protézy nohou opouští a raději žije bez nich.

Evropský tým vědců z řady institucí nedávno vytvořil a také již otestoval na třech dobrovolnících nový typ protézy nohou. Říkají jí neuroprotéza, protože zařízení je připojené k nervům ve zbytku těla a tyto nervy stimuluje. Díky tomu má pacient s touto protézou vjemy podobné tomu, jako kdyby měl skutečnou končetinu.

TIP: Medicína s nadhledem: Superhrdinské protézy pro nejmenší pacienty

Taková neuroprotéza velmi vylepšuje možnosti pacientů a nabízí jim komfortní pocity, že protéza je skutečnou součástí jejich těla. Nové zařízení je vybudované na základě dnes komerční dostupné protézy dolní části nohy. Klíčovým vylepšením neuroprotézy je elektronika se senzory a její propojení s nervy pacienta pomocí nepatrných elektrod, implantovaných do nohy pacienta.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907