Důmyslné neuroprotézy by mohly dramaticky zlepšit život pacientů

07.10.2019 - Stanislav Mihulka

Nová neuroprotéza je vybavená elektronikou a spojená s nervy pacienta prostřednictvím nepatrných elektrod

<p>Jeden z dobrovolníků ve výzkumu, v doprovodu badatelů</p>

Jeden z dobrovolníků ve výzkumu, v doprovodu badatelů


Reklama

V dnešním světě se bohužel až příliš často stává, že lidé přicházejí o své končetiny. Medicína jim může nabídnout rozmanité protézy, které mají ovšem do skutečné končetiny velice daleko. Pokud jde o protézy nohou, tak u nich bývá často problém s rizikem pádu, špatnou pohyblivostí a s nepříjemnými pocity či fantomovými bolestmi u pacientů. Proto řada z nich dokonce protézy nohou opouští a raději žije bez nich.

Evropský tým vědců z řady institucí nedávno vytvořil a také již otestoval na třech dobrovolnících nový typ protézy nohou. Říkají jí neuroprotéza, protože zařízení je připojené k nervům ve zbytku těla a tyto nervy stimuluje. Díky tomu má pacient s touto protézou vjemy podobné tomu, jako kdyby měl skutečnou končetinu.

TIP: Medicína s nadhledem: Superhrdinské protézy pro nejmenší pacienty

Taková neuroprotéza velmi vylepšuje možnosti pacientů a nabízí jim komfortní pocity, že protéza je skutečnou součástí jejich těla. Nové zařízení je vybudované na základě dnes komerční dostupné protézy dolní části nohy. Klíčovým vylepšením neuroprotézy je elektronika se senzory a její propojení s nervy pacienta pomocí nepatrných elektrod, implantovaných do nohy pacienta.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Přestože USA vstoupily do války na jaře 1917, o rok později se jich ve Francii ještě nenacházelo mnoho

Válka

Rajský plyn byl populární už v 19. století

Věda

Rádiový zdroj 3C58 v Mléčné dráze by ve skutečnosti mohla být kvarková hvězda.

Vesmír
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907